Ezeket látta már?

Szakértők szerint sok demenciás beteget félrediagnosztizálnak

demencia félrediagnosztizál téves

Egy új tanulmány szerint nem ritka, hogy egy kezelhető állapottal keverik össze.

Egy új kutatás szerint a demenciával diagnosztizált emberek közül tízből több mint egy nem is ebben, hanem egy kezelhető májbetegségben szenved, mely igen hasonló tüneteket okoz. Ez pedig azt is jelenti, hogy ezen betegek állapota visszafordítható.

Egy több mint 68 000 demenciával diagnosztizált ember bevonásával végzett tanulmány kimutatta, hogy nagy valószínűséggel csaknem 13 százalékuknál hepatikus encephalopathia (HE) van jelen.

A csapat náluk ugyanis magas fibrosis 4 (FIB-4) pontszámot figyelt meg, ami a májhegesedés mérésére szolgáló index – ez azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel májcirrózisban szenvednek .

Mi az a hepatikus encephalopathia?

Ez egy olyan súlyos neurológiai állapot, amely főleg májbetegségek, különösen a krónikus májelégtelenség vagy májcirrózis következtében alakul ki (a hegszövet ekkor felhalmozódik fel a szervben). A probléma a központi idegrendszer működési zavarát okozza, amit az agyban lévő, nagy mennyiségű toxikus anyagok okoznak. Amikor a máj károsodik, az nem képes hatékonyan kiszűrni a vérből a mérgező anyagokat (pl. az ammóniát), így ezek ekkor felhalmozódnak a vérben és az agyba kerülnek. Az állapot olyan tünetekkel jár, mint az alvászavarok, személyiségváltozások, dezorientáció, zavartság – ezek mind demenciára is utalhatnak.

Megfelelő kezeléssel visszafordítható

Érdemes tudni, hogy a hepatikus encephalopathia a -demenciával ellentétben- teljesen visszafordítható. A kezelése magában foglalja a speciális antibiotikumok és táplálék-kiegészítők (pl. lactulóz) alkalmazását. Fontos ekkor továbbá a májcirrózis kezelése, az alkohol elhagyása, speciális étrend követése (növényi fehérjék előnybe részesítése). Súlyos esetben májátültetés indokolt.

-Fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy a cirrózis és az ahhoz kapcsolódó agyi szövődmények gyakoriak és kezelhetők – mondja Dr. Jasmohan Bajaj gasztroenterológus, a tanulmány szerzője. - A népesség elöregedésével nőtt a hepatikus encephalopathia és a demencia közötti átfedés lehetősége, és ezt fontos figyelembe venni. Az orvos hozzátette, hogy a májcirrózis megnöveli a májrák kockázatát is, így ez egy másik fontos ok, amiért fontos diagnosztizálni.

FIB-4 vizsgálata döntő jelentőségű

Dr. Nancy Reau, a chicagói Rush Egyetem Orvosi Központjának májspecialistája a Medscape Medical News kutatását kommentálva azt mondta, hogy könnyen lehet, hogy az orvosok nem veszik figyelembe, hogy a májbetegség kognitív hanyatláshoz is vezet.

- Az olyan egyszerű vizsgálatokkal, mint a FIB-4, biztosak lehetünk benne, hogy nem hagyjuk figyelmen kívül a májbetegséget olyan betegeknél, akiknek neurokognitív tünetei vannak.

Vannak, akik támadják a tanulmányt

Dr. Rob Howard pszichiátriai professzor azonban a MailOnline-nak a következőt nyilatkozta: - A teljes hepatikus encephalopathia másképp néz ki, mint a demencia. A HE tünetei úgy ingadoznak, ahogy az Alzheimer-kórban nem, és mindenki, aki egy memóriaklinikán dolgozik, ismeri is ezt.

-Senkinek nem diagnosztizálható a demencia anélkül, hogy a zavartság fizikai okait kizárnák…Mindig egyszerű vizsgálatokat kell elvégezni előtte, és ezek közé tartozik a májfunkciós vizsgálat is…Nem hiszem, hogy hiteles lenne azt állítani, hogy demenciában szenvedőket rosszul diagnosztizálnák.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Demencia – 5 korai tünet, melyeken könnyen átsiklik az ember

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

demencia

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához