Ezeket látta már?

Tudósok szerint ez lehet a demencia első jele - nem, nem a memóriával kapcsolatos

demencia első jel látászavar memória

Egy új tanulmány feltárta, hogy sok embernél ez az első tünet a kognitív hanyatlás fellépése előtt.

A demencia egyre nagyobb problémát jelent, hiszen minél magasabb életkort tudunk elérni, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy kialakul. Jelenleg világszerte több mint 55 millió ember szenved demenciában és ez a szám folyamatosan növekszik.

Korai diagnózisa a mielőbbi kezelés miatt kulcsfontosságú, hiszen megfelelő terápiával a kognitív hanyatlás lassítható, így az érintettek tovább tudják ellátni mindennapi feladataikat és jobb, teljesebb értékű életet tudnak élni.

A ScienceAlert-ben közzétett tanulmány szerint a tudósok a demencia egy igen korai jelére jöttek rá, ami a diagnózis előtt akár már 12 évvel megfigyelhető. Ez pedig nem más, mint a látászavar.

Szemek és a kognitív hanyatlás

A szemek sokat elárulhatnak agyunk egészségéről és a tudósok rájöttek arra, hogy a látásproblémák a kognitív hanyatlás legkorábbi jelei lehetnek. A tanulmányban 8623 egészséges embert vizsgáltak, akiket sok éven át követtek nyomon. A kutatás végére 537 résztvevőnél alakult ki demencia.

A tudósok megfigyelték, hogy erre azoknál volt nagyobb esély, akik látászavarral küzdöttek.

Vizuális teszt

A vizsgálat elején a résztvevőket egyfajta vizuális érzékenységi tesztre kérték fel.

Ehhez meg kellett nyomniuk egy gombot, amikor egy mozgó pontokból álló mezőben megláttak egy háromszöget. Azok az emberek, akiknél később demencia alakult ki, ezt sokkal lassabban vették észre mint azok, akiknél nem lépett fel a kognitív hanyatlás.

- A vizuális érzékenység az illető azon képességére utal, hogy milyen pontosan és hatékonyan észleli és dolgozza fel a vizuális információkat - magyarázta Ahmet Begde, a tanulmány egyik kutatója a Medical News Today-nek.

- A vizuális érzékenység csökkenése különböző nehézségeket okozhat a vizuális információk érzékelésében és feldolgozásában: például gondot okozhat a tárgyak vagy az arcok felismerésében, az olvasásban, a tájékozódásban, valamint kihívást jelenthet a részletek vagy kontrasztok érzékelésében - tette hozzá. - Például egy csökkent vizuális érzékenységű személynek nehézséget okozhat vezetés közben az utcatáblák olvasása.

A szakemberek szerint a demenciában olyan vizuális problémák is előfordulhatnak, mint bizonyos színek megkülönböztetése: a kék-zöld spektrum látásának zavara az állapot korai szakaszában figyelemfelkeltő jel lehet.

Miért függ össze a látás a demenciával?

A látás úgy függ össze a demenciával és az Alzheimer-kórral, hogy a károsodást okozó toxikus amiloid plakkok először az agy látással kapcsolatos területeit érinthetik. Ahogy pedig halad előre az állapot és súlyosbodik, úgy már a memóriával kapcsolatos részek is károsodnak - ekkor jelentkeznek a jól ismert tünetek.

A vizuális feldolgozásnak számos más aspektusa is érinti az Alzheimer-kórt: például a tárgyak körvonalainak meglátása (kontrasztérzékenység) és bizonyos színek megkülönböztetése (a kék-zöld spektrum látásának képessége) a demencia korai szakaszában már okozhat gondokat. Ráadásul ekkor a szemmozgások gátló kontrollja is hiányzik, így a zavaró ingerek könnyebben lekötik az érintettek figyelmét.

Természetesen ez még nem jelenti azt, hogy a látáskárosodás - ami amúgy is gyakori az idősebbeknél - egyértelműen demenciára utal, ám nem árt résen lenni.

Javítható a memória szemmel kapcsolatos gyakorlatokkal?

Felmerülhet a kérdés, hogy a több szemmozgás javíthatja-e a memóriát. Erre még nincs egyértelmű válasz, ám vannak olyan tanulmányok, amelyek szerint a több, gyakoribb szemmozgás segíthet a memória frissen tartásában - talán ezért is lehet jobb a memóriájuk azoknak, akik többet olvasnak.

Összegezve

  • A demencia egyre nagyobb problémát jelent.
  • Egy új tanulmány szerint a kognitív hanyatlás jelei között a látászavar is szerepelhet.
  • A vizuális érzékenység csökkenése a demencia korai jele lehet.
  • Az Alzheimer-kór toxikus amiloid plakkjai először az agy látással kapcsolatos területeit érinthetik.
  • A több, gyakoribb szemmozgás segíthet a memória frissen tartásában, de hatása még nem bizonyított.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Különös hangulatváltozásokkal is jelezhet az Alzheimer-kór

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

demencia

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához