Demencia és Alzheimer-kór: hasonlóságok és különbségek
Nem szabad összekeverni a két állapotot.
Minden Alzheimer-kór demencia, ám nem minden demencia Alzheimer-kór - röviden így lehetne összefoglalni a két állapot közti összefüggést és különbséget. De lássuk ezt részletesebben!
A demencia egy általános kifejezés a mentális képességek olyan súlyos hanyatlására, ami már megzavarja a mindennapi életet. Az állapot nem egy konkrét betegség, hanem olyan tünetek csoportja, amelyek a memória, a viselkedés és a kognitív készségek hanyatlásával járnak. A demenciának több típusa is létezik (pl. vaszkuláris demencia, frontotemporális demencia, Lewy-testes demencia) és sok tényező is okozhatja. Létezik vegyes demencia is, melynek során több típusú demencia van jelen egyszerre.
Fontos tudni, hogy bár a probléma fő rizikófaktora az idős életkor, ám nem természetes és szükségszerű velejárója az öregedésnek, hiszen ezt az agysejtek károsodása okozza.
Az Alzheimer-kór egy konkrét betegség
Az Alzheimer- kór a demencia leggyakoribb, specifikus típusa, oka - vagyis ez már egy konkrét betegség. Ez egy progresszív, vagyis romló neurodegeneratív rendellenesség, amely elsősorban a memóriát és a kognitív funkciókat érinti és amelyet sejtkárosodást követő összetett agyi változások okoznak .
Míg a demencia más formái hasonló tüneteket mutathatnak, az Alzheimer-kórban az agyban végbemenő elváltozások jellegzetesebbek, és a progresszió is sajátos mintát követ. Ekkor az agyban rendellenes fehérjecsomók képződnek (béta-amiloid plakkok és tau-fehérje-gubancok), amik megnehezítik az agysejtek közötti kommunikációt. A probléma a sejtek pusztulását okozza,különösen az agy azon területein, amelyek a memóriáért és a gondolkodásért felelősek. Az előrehaladott Alzheimer-kórban az agy jelentős zsugorodást mutat.
- Az Alzheimer-kór esetén a tünetek fő változatát az határozza meg, hogy az agy bal vagy jobb félét érinti-e először a probléma – magyarázza Dr. Daniel Silverman, a UCLA (Kaliforniai Egyetem) professzora. - Ha először a bal oldalát, akkor a nyelvi tünetek lesznek eleinte, míg, ha a jobb oldalát, akkor többnyire vizuális, térbeli panaszokkal jelentkezhet a baj.
Sajnos az Alzheimer-kórra jelenleg nincs gyógymód. A kezelések azonban átmenetileg enyhíthetnek bizonyos tüneteket, illetve lelassíthatják a progressziót (ezért is fontos idejében diagnosztizálni), ám meggyógyítani a betegeket nem lehet.
A demencia és az Alzheimer-kór tünetei
Az Alzheimer-kór tünetei gyakran átfedést mutatnak a demencia más típusainak tüneteivel, de lehetnek különbségek is.
A demencia minden típusa okozhat:
- gondolkodási képesség csökkenését
- memóriazavart
- kommunikációs zavarokat
Az Alzheimer-kór tünetei a következők:
- a közelmúltbeli eseményekre vagy beszélgetésekre való emlékezés nehézségei
- apátia
- depresszió
- ítélőképesség zavarai
- tájékozódási zavar
- zavarodottság
- viselkedésbeli változások
- beszéd-, nyelési vagy járási nehézségek (a betegség előrehaladott stádiumában)
A demencia egyes típusai is mutathatnak ezekből tüneteket, de mellettük egyéb panaszokat is jelen vannak, amelyek segíthetnek a differenciáldiagnózis felállításában.
A Lewy-testes demencia például több olyan késői tünettel jár, mint amit az Alzheimer-kórban lehet megfigyelni, ám az ebben szenvedők kezdetekben vizuális hallucinációt, egyensúly-és alvászavarokat is tapasztalhatnak. Ezek pedig segítik a diagnózist.
Kezelésük
A demencia kezelése annak pontos okától és típusától függ. Az Alzheimer-kór számos kezelése átfedésben van a demencia más típusainak terápiájával. Ilyenkor általában kolinészteráz-gátlókat, antipszichotikumokat, illetve alvászavarokra való gyógyszereket adnak. Az Alzheimert-kórt sajnos gyógyítani jelenleg nem lehet, ám megfelelő kezeléssel a progresszió lassítható.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Az orvos szerint ez a demencia 3 korai jele, amelyet a beszéd során ki lehet szúrni