Ezeket látta már?

7 tanács az agy frissességének megőrzéséhez - ezeket javasolják a demencia szakértők

demencia agy friss memória gondolkodás

Ezeket a szokásokat már ma is elkezdheti beépíteni a napjaiba.

A WHO adatai szerint világszerte több mint 55 millió embert érint a demencia, mely memóriavesztéssel, általános szellemi hanyatlással és pszichés változásokkal jár. A betegek száma évente körülbelül 10 millióval növekszik.

Dr. Dylan Wint, a Cleveland Clinic munkatársa azt hangsúlyozza, hogy az agy, az elme egészségéről és frissességéről már fiatalabb korunkban gondoskodni kell, mivel ezzel csökkenthetjük a súlyosabb állapotok kialakulásának kockázatát. A demencia szakértők a következőket javasolják:

Rendszeres mozgás

Nem szükséges minden nap maratoni futáson részt venni vagy edzőterembe járni ahhoz, hogy elméjét frissen tartsa. Sokkal lényegesebb az, hogy a mozgás rendszeres legyen. Találjon különböző módokat arra, hogy több mozgást építsen be a mindennapjaiba - ez legyen az séta, kertészkedés, kis torna, bármi, ami illeszkedik az életstílusához.

A kutatások szerint a folyamatos fizikai aktivitás javítja a szellemi funkciókat, csökkenti a stresszt, ellensúlyozza a szorongást és élesíti a memóriát, mivel a testmozgás kulcsfontosságú a erek egészségéhez és az agy megfelelő vérellátásához -írja a Huffington Post.

Tornáztassa az agyát

Ok, az agy ugyan nem izom, de érdemes úgy gondolni rá, mintha az lenne. Vagyis rendszeresen edzenie, tornáztatnia kell, különben "ellustul". Szakértők szerint új készségek elsajátításával, gondolkodós játékokkal, új hobbikkal fantasztikusan karban tarthatjuk elménket. Vegyen részt tanfolyamokon, tanuljon új nyelveket vagy hangszeren játszani. Idősebb korban se felejtsen el kihívásokat keresni, tanuljon, fejlődjön!

Alvás, alvás, alvás

A megfelelő idejű és minőségű éjszakai alvás elengedhetetlen ahhoz, hogy az agy megfelelően működjön. Ekkor ugyanis azon dolgozik, hogy megszabaduljon többek között a méreganyagoktól, amelyek növelhetik a demencia és más kognitív problémák esélyét. Emellett az alvás kulcsfontosságú a jó memóriában, az érzelmek feldolgozásában és a problémamegoldó képességek javításában.

Érdemes tudni, hogy a horkolás, a fogcsikorgatás, a túlzott nappali álmosság és a gyakori éjszakai vécére járás mind alvászavart, vagy valamilyen mögöttes problémákat jelezhetnek, ezért érdemes ilyenkor szakemberhez fordulni!

Kell egy kis áramszünet

Hofi Géza is megmondta, hogy időként ki kell kapcsolnunk, le kell húznunk a redőnyt. Ahogy az izmoknak, úgy az elmének is szüksége van olykor egy kis pihenésre, amikor nem gondolkodunk és nem cikáznak a fejünkben összevissza a gondolatok. És itt most nem az alvásra gondolunk, hanem arra, amikor tényleg lecsendesítjük az elménket, hiszen az agyunknak is kell a pihenés egy stresszes munkanap vagy egy társasági esemény után. Meditáljon, kreatívoskodjon, legyen FLOW-ba - ezek a rövid pihenők segíthetnek az agynak felfrissülni.

Megfelelő stresszkezelés

Direkt nem azt írtuk, hogy csökkentse a stresszt az életében, hiszen az szinte lehetetlen. Ám az, hogy miként reagál egy-egy ilyen helyzetre, arra már több ráhatása van. A krónikus stressz hatékony kezelése kulcsfontosságú a szellemi jólét és a kognitív funkciók bizony hatással van az agy funkcióira is, ráadásul a stroke kockázatát is megnöveli.

Család, barátok

Az agy egészségének fenntartása érdekében kerülje az egyedüllétet, a társadalmi elszigeteltséget. Az ember társas lény, ezért szükség van másokra is, hogy jól érezzük magunkat pizikálisan és mentálisan is. Máskülönben a memóriánk és kognitív képességeink idővel hanyatlani kezdenek.

Persze ez nem azt jelenti, hogy introvertáltként egy igazi társasági emberré kell válnia, a lényeg az, hogy találjon olyan társas tevékenységeket vagy közösségeket, amelyek érdeklik és másokkal is részt vesznek rajta. Lehet ez egy sport vagy kiránduló közösség, önkéntesség, tanfolyam, vagy baráti, családi összejövetel is.

Szokjon le a dohányzásról

Igen, a sokszor emlegetett téma - ám nem véletlenül. A dohányzás az egész szervezet számára pusztító hatást gyakorol. Bizonyítékok támasztják alá többek között azt, hogy a dohányzás az agy térfogat-csökkenését és idő előtti öregedését okozza, közvetlenül növelve a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Mindent elfelejt? Így találjon kiutat a feledékenység útvesztőjéből

Mindent elfelejt? Így találjon kiutat a feledékenység útvesztőjéből

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

memória

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához