Ezeket látta már?

Az arc bizonyos területeinek hőmérséklete fontos dolgokat árulhat el egészségéről

arc hőmérséklet egészség tanulmány

Az arc hőtérképe megmutathatja, hogy mennyire jól öregszik és azt is, hogy fennáll-e bizonyos betegségek kialakulásának kockázata.

A Cell Metabolism nevű folyóiratban megjelent friss kutatás szerint az arc meleg és hűvös pontjainak feltérképezésével közelebbi képet kaphatunk biológiai életkorunkról és arról, hogy sejtjeink milyen gyorsan öregszenek. Sőt, akár olyan krónikus betegségekre is felhívhatja a figyelmet, mint a cukorbetegség és a magas vérnyomás- írja a ScienceDaily.

Kínai kutatók ugyanis felfedezték, hogy az arc különböző régióiban lévő hőmérséklet különféle krónikus betegségekhez kapcsolódik. Ezeket a hőmérsékleti különbségeket saját érintéssel szinte lehetetlen észrevenni, ezért a tudósok specifikus mesterséges intelligencia-alapú, térbeli hőmérsékleti mintákat használtak, amelyekhez hőkamerát és adattanulmányos modelleket alkalmaztak.

Ideális megfigyelő és szűrési eszköz az egészséges öregedéshez

A tanulmányhoz 2811, 21-88 év közötti önkéntest vizsgáltak. Az archőmérséklet adatok felhasználásával betanított mesterséges intelligencia programjuk számos olyan mintázatot azonosított, amelyek utalhatnak az ember biológiai életkorára.

Számos olyan arcterületet azonosítottak, ahol a hőmérséklet jelentősen összefügg az életkorral és az egészségi állapottal. Például azt találták, hogy az orr hőmérséklete az életkorral gyorsabban csökken, mint az arc más részein - ez azt jelenti, hogy a melegebb orrú emberek termikus kora fiatalabb. Ugyanakkor a szem körüli hőmérséklet az életkorral nő.

Ám a kutatókat nem is konkrétan a biológiai életkor érdekelte elsősorban, hanem az azzal szorosan összefüggő betegségek, köztük a rák és a cukorbetegség kockázata. Arra voltak kíváncsiak, hogy az arc hőmérséklete, előre jelezheti-e az öregedés ütemét és az egészségi állapotot.

Mi árulhat el az egészségünkről?

A tudósok azt találták, hogy az arc hőtérképe összefügg bizonyos életmódbeli tényezőkkel és az anyagcsere állapotával - 80% pontossággal jelzi ugyanis azt, hogy az illetőnek van-e valamilyen anyagcserezavara, például zsírmájbetegsége vagy diabétesze.

Megfigyelték, hogy a cukorbetegek arcának termikus profilja több mint hat évvel idősebb volt, mint az azonos korú egészséges társaiké. Továbbá, az anyagcserezavarban szenvedőknél nagyobb valószínűséggel volt magasabb a hőmérsékletet a szem környékén. Ráadásul, ha mellette az arcon is megemelkedik a hőmérséklet, az a vérnyomás emelkedésére utalhat. A magas vérnyomásban szenvedő férfiakat jellemzően hidegebb orr is jellemezte.

A csapat később elemezte a résztvevők vérmintáit is, így megtudták, hogy a szem és az arc körüli hőmérséklet-emelkedés főként a gyulladással összefüggő sejttevékenységeknek tudható be.

Látható a testmozgás jótékony hatása is

Egy másik vizsgálat során a kutatók 23 résztvevőt kértek meg, hogy két héten keresztül minden nap ugrálókötelezzenek. Ennek végén megállapították, hogy a mozgás átlagosan öt évvel csökkentette az arc termikus életkorát, míg nem ugráló társaik nem mutattak szignifikáns különbséget.

A kutatók szerint igen nagy potenciál van az arc hőtérképének vizsgálatában.

- Reméljük, hogy klinikai körülmények között is majd alkalmazhatjuk az arc hő-képalkotását, mivel jelentős potenciállal rendelkezik a betegségek korai diagnosztizálásában - mondja Jing-Dong Jackie Han, a kutatás vezető szerzője.

Összegezve

  • Az arc hőtérképe segíthet megbecsülni biológiai életkorunkat és az egészségi állapotunkat.
  • Kutatók felfedezték, hogy az arc különböző részein lévő hőmérséklet különböző krónikus betegségekhez kapcsolódik.
  • Az arc hőtérképe akár 80% pontossággal jelzi, hogy van-e az illetőnek valamilyen anyagcserezavara, például zsírmájbetegsége vagy diabétesze.
  • Mozgás hatására az arc termikus életkora akár öt évvel is csökkenthető.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Így befolyásolhatja a stressz a biológiai életkort a magyar kutatók szerint

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

öregedés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához