Ezeket látta már?

Az Alzheimer-kór szakaszai: így alakítja át a betegség lassan az életet

Alzheimer-kór szakaszai memória korai késői

Bár minden beteg más, az alábbi szakaszokra osztható az Alzheimer-kór.

Az Alzheimer-kór három fő szakaszra osztható: korai, középső és késői stádiumra, habár minden beteg egyedi módon élheti meg a tüneteket. Korai stádiumban enyhe memóriazavarok lépnek fel, a középső szakaszban súlyosabb memóriavesztés és zavartság jelentkezik, míg a késői szakaszban a beteg gyakran már nem képes önellátásra. A betegség lassan halad előre, de a különböző szakaszokban a tünetek egyre súlyosabbá válnak.

Progresszív betegség

Az Alzheimer-kór tünetei idővel súlyosbodnak, bár a progresszió sebessége egyénenként eltérő lehet. Általában a betegség diagnosztizálása után egy beteg négy-nyolc évig él, de előfordulhat, hogy akár húsz évig.

Az Alzheimer-kórral kapcsolatos agyi elváltozások évekkel a tünetek megjelenése előtt elkezdődnek, ezt az időszakot preklinikai Alzheimer-kórnak nevezik. A betegség lefolyása három fő szakaszra osztható: enyhe, közepesen súlyos és súlyos Alzheimer-kór. Fontos megjegyezni, hogy nehéz lehet pontosan meghatározni egy beteg helyzetét a specifikus stádiumokban, mivel a szakaszok gyakran átfedik egymást.

Korai Alzheimer-kór (enyhe)

Az Alzheimer-kór kezdeti szakaszában a beteg továbbra is képes önálló életvitelre. Még tud autót vezetni, dolgozni és részt venni társadalmi eseményeken. Azonban előfordulhat, hogy memóriazavarokat tapasztal, például elfelejt bizonyos szavakat vagy a mindennapi tárgyak helyét. A korai tünetek nem mindig egyértelműek, de a közeli családtagok és barátok észrevehetik ezeket.

Ekkor problémák adódhatnak a megfelelő szavak, nevek megtalálásában, a munka elvégzése némileg nehézkessé válik, a frissen olvasott/hallott infomációkat a beteg gyorsan elfelejti.

Középsúlyos Alzheimer-kór (középső stádium)

A középső stádium jellemzően a leghosszabb szakasz, amely több évig is tarthat. Ebben a fázisban a beteg egyre több segítséget igényel a mindennapi tevékenységekhez. A demencia tünetei már egyértelműek: a beteg gyakran összekeveri a szavakat, frusztrált vagy dühös lehet, és váratlan cselekedetekkel reagálhat, például megtagadhatja a fürdést. Az agy idegsejtjeinek károsodása miatt már több nehézséggel találja szemben magát az érintett.

A tünetek ebben a szakaszban változatosak lehetnek. Előfordulhat, hogy a beteg elfelejt fontos eseményeket, történéseket, viselkedése megváltozik, depresszív vagy visszahúzódó lehet, különösen szociálisan vagy mentálisan megterhelő helyzetekben. Az is gyakori, hogy a beteg nem emlékszik alapvető információkra (pl. lakhely, telefonszám). Nem képes jól tájékozódni, és segítségre lehet szüksége az évszaknak vagy alkalomnak megfelelő ruházat kiválasztásában. Emellett hólyag- és bélműködési problémák is jelentkezhetnek.

A betegek ebben a stádiumban elvándorolhatnak, eltévedhetnek, valamint gyanakvóvá kényszeressé válhatnak. Ekkor szokott elsőnek szóba kerülni az intézményben való elhelyezés.

Késői stádiumú Alzheimer-kór (súlyos)

A betegség végső szakaszában a tünetek rendkívül súlyossá válnak. Az érintett személyek már nem képesek reagálni a környezetükre, normál beszélgetést folytatni. Ahogy a memória és a kognitív képességek tovább hanyatlanak, jelentős személyiségváltozások léphetnek fel, és az érintett személyek teljes körű , éjjel-nappal gondozást igényelnek.

Problémát okoz ekkor már a járás, az ülés, nyelés is, megnő a fertőzések kockázata (különösen a tüdőgyulladás).

Ekkor a betegek már nem képesek kapcsolódni, ám szeretik a nyugtató zenét és a gyengéd érintéseket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ez az Alzheimer 5 korai figyelmezető jele! Mi az Alzheimer-kór? Tünetek, okok, kezelések

Ez az Alzheimer 5 korai figyelmezető jele! Mi az Alzheimer-kór? Tünetek, okok, kezelések

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Alzheimer-kór

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához