Alois Alzheimer emlékezete
150 évvel ezelőtt született az Alzheimer-demencia felfedezője, Alois Alzheimer neurológus. Ez a betegség az idős emberek legnagyobb félelme, hiszen világszerte egyre több embert érint. A kór már több, mint száz éve ismert, elsőként ő írta le, ő tette közismertté. Ma már sokkal többet tudunk a demenciáról, de gyógyítani még ma sem lehetséges.
Elsősorban Európában és Amerikában a jó egészségügyi ellátásnak, és az elegendő táplálkozásnak köszönhetően egyre idősebbek leszünk, és egyre tovább fittek maradunk, azok az idők már rég elmúltak, amikor valaki 60 évesen öregnek számított. A hosszabb élettartamnak persze megvan a sötét oldala is: minél idősebbek leszünk, annál nagyobb a kockázata, hogy olyan tipikusan öregkori betegség üsse fel a fejét, mint az Alzheimer-kór.
Újabb adatok szerint az Alzheimer a leggyakoribb neurológiai betegség a világon, 26,6 millió ember szenved ettől – pl. Németországban 1,2 millióan. A tendenciákat figyelembe véve ez a szám a jövőben csak emelkedni fog, a szakemberek 2030-ra már 2,3 millió német beteggel számolnak.
Páciens egy különös zavarral
A demenciát, az 1864-ben, az alsófrankföldi Marktbreitben született Alois Alzheimer fedezte fel. A neurológushoz a 20. század elején került egy Auguste Deter nevű nőbeteg, akinek tünetei erős szellemi zavart mutattak: nem tudott tájékozódni, feledékeny volt, időközönként a legközelebbi hozzátartozóit sem ismerte fel. Ehhez társultak sűrű hangulatváltozásai, félelmei és más rendellenességek.
Alzheimer, nem tudott páciensén segíteni, elhatározta azonban, hogy betege halála után megvizsgálja az agyát – hátha a vizsgálat tisztázza az asszony betegségét. Amikor Auguste Deter 1906-ban meghalt, Alzheimer preparálta az agyát, és ezeket a rendellenességeket találta: egyes agyterületeken a szürkeállomány erősen összezsugorodott, a mikroszkóp alatt emellett még a sejtekben idegen fehérjelerakódásokat észlelt (ezek voltak az amiloid plakkok).
Egy új betegség?
Megfigyeléseit és végkövetkeztetéseit Alzheimer először 1906 november 3.-án egy konferencián hozta kollégáinak nyilvánosságra. Az agykéreg különös betegségéről számolt be, és megállapította, hogy véleménye szerint egy azelőtt nem ismert betegségről van szó. Azonban, amíg ezt a véleményt a szakkollégák elfogadták, és az Alzheimer-kórt hivatalosan is elismerték betegségnek, eltelt néhány év. Akkor azonban felfedezőjének tiszteletére, róla nevezték el.
Még ma sincs hathatós segítség...
Ma már sokkal többet lehet tudni a betegségről, mint Alzheimer idejében. Azonban a döntő kérdések még mindig nincsenek megválaszolva: hogy mi a kiváltó oka az agysejtek fehérjelerakódása által okozott zavarnak, és ez hogyan gyógyítható esetleg hogyan lehetne megelőzni?
Ez ideig legjobb esetben a betegség gyógyszerekkel lassítható, azonban nem gyógyítható. A legtöbb kutató abból indul ki, – mivel a betegség és annak háttere annyira komplex - hogy akár 10-15 évbe is telhet, mire hatásos kezelését kifejlesztik. Felmerült védőoltás alkalmazása is, de ehhez kellően biztos korai diagnózis lenne szükséges.
Az Alzheimer-betegség rejtélye így Alois Alzheimer 150. születésnapján továbbra is javarészt megoldatlan.
http://www.wissen.de