A tornagyakorlatok javítják az idősek életminőségét
A Journal of the American Geriatrics Society c. szaklapban megjelent új tanulmány három program hatásosságát hasonlította össze, amelyeknek mind az volt a célja, hogy csökkentse az idős betegek eséseinek számát és javítsák életminőségüket. Az eredmények alapján úgy tűnik, a testmozgás az a módszer, amely leghatékonyabban javít az idősek életminőségén.
A Taipei Orvostudományi Egyetem által összehasonlított három módszer az oktatás, az otthoni biztonsági előírások és módosítások (HSAM) valamint a rendszeres tornagyakorlatok voltak. A kutatók vizsgálták a programok másodlagos hatását a funkcionális egyensúlyra, a napi aktivitásra, az eséstől való félelemre és a depresszió szintjére. A szakemberek szerint bár mindhárom módszerrel javítható az életminőség, a rendszeres tornagyakorlatokkal érhető el a legnagyobb javulás: nekik lett a legjobb a funkcionális egyensúlyérzékük és ők féltek legkevésbé egy újabb eleséstől.
A vizsgálatokba 65 évnél idősebbeket vontak be, akik mind orvosi megfigyelés alatt álltak négy héten belüli elesés miatt. Az időseket véletlenszerűen a három csoport egyikébe sorolták; életminőségüket az Egészségügyi Világszervezet Életminőség útmutatója alapján értékelték négy fő szempont alapján: fizikai képességek, pszichológiai jólét, szociális kapcsolatok és környezet. "Az életminőségi mutatók nemcsak az egészségi állapotra utalnak, hanem arra is, hogy a betegek hogyan érzékelik és értékelik állapotukat az egészségre és betegségre vonatkozóan a beavatkozás előtt és után" – mondta Dr. Mau-Roung Lin, a tanulmány társszerzője.