Ezeket látta már?

Ezért gyengülhet le az immunrendszer a kor előrehaladtával

Betegségek
2024. január 03. 21:04
vér, fehérvérsejt, immunrendszer, öregség

Érdekes kutatási eredmények közöltek a szakemberek.

A vérnek nemcsak egy, hanem kétféle sejtes eredete is lehet - derült ki egy egereken végzett vizsgálatból. Ez összefüggésben lehet az immunrendszerrel is.

"Korábban az emberek azt hitték, hogy a vérünk nagy része nagyon kis számú sejtből származik, amelyek vérképző őssejtekké válnak. Meglepődtünk, hogy a progenitorsejtek egy másik csoportját is megtaláltuk, amelyek nem őssejtekből származnak. Az ehhez köthető sejtek teszik ki a vér nagy részét a magzati kortól egészen a fiatal felnőttkorig. Ezután a számuk fokozatosan csökkenni kezd" - emelte ki Fernando Camargo, a Harvard Egyetem sejtbiológusa, a tanulmány egyik kutatója.

Ezeket a sejteket embrionális multipotens progenitoroknak (eMPP-k) nevezik. A vérképző őssejtek a fejlődés során az artériákat bélelő sejtekből alakulnak ki. Korábban úgy gondolták, hogy az eMPP-k valamikor a fejlődés korai szakaszában leválnak a vérképző őssejtekről.

eMPP: a fehérvérsejtek anyja

A Harvard Egyetem orvosbiológusa, Sachin Patel és munkatársai egy nemrégiben kifejlesztett genetikai vonalkódolási stratégia segítségével nyomon tudták követni az osztódó sejteket, és megállapították, hogy a vérképző őssejtek és az eMPP-k ugyanabból a "bélésből" alakultak ki.

Ehhez a kutatók könnyen kimutatható DNS-szekvenciák darabkáit illesztették be az egérsejtek genomjának egy olyan helyére, amely minden leszármazottjukban megtalálható. A módszer lehetővé tette a tudósoknak, hogy nyomon kövessék az összes célsejtjük eredetét. Kiderült, hogy az eMPP-k a fejlődő egerek legtöbb nyiroksejtjéért (a fehérvérsejtek egy bizonyos típusa) felelős sejtekre osztódtak. Úgy tűnik, hogy ezek az eMPP-sejtek számos immunvérsejt, köztük a fehérvérsejtek (B- és T-sejtek) anyja. Bár a vérképző őssejtek is képesek ezeket az immunsejteket előállítani, de sokkal korlátozottabb módon teszik ezt.

Mivel úgy tűnik, hogy az eMPP-k hozzájárulása a vérképzés idővel csökken, ami magyarázatot adhat arra a régóta fennálló rejtélyre, hogy miért gyengül az immunrendszerünk az életkor előrehaladtával.

További kutatásokra lesz szükség

"Megpróbáljuk megérteni a leukémiához vezető mutációkat is" - emelte ki Camargo, ezért vizsgálni fogják, hogy a vér különböző eredetű sejtjeiből kialakuló leukémiák különböznek-e - limfoid-szerűek vagy myeloid-szerűek.

Patel és csapata azt is tesztelte, hogy a mostani eredmények hogyan javíthatnák a csontvelő-átültetéseket. Azt találták, hogy az eMPP-átültetések nem túl tartósak az egerekben.

"Ha hozzá tudnánk adni néhány gént ahhoz, hogy az eMPP-k hosszú távon beolvadjanak, akkor potenciálisan jobb forrást jelenthetnének a csontvelő-átültetéshez" - jegyezte meg Camargo.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Az időseknek mennyit kellene mozognia? Itt a válasz!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: sciencealert
# immunrendszer # vér # leukémia # csontvelő átültetés # öregkor # Időskor

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés