Zsírsavakkal az epilepszia ellen?
Zsírsavak adagolásával kezelnék a gyógyszerekre nem reagáló epilepsziát brit kutatók, akik beszámolója szerint az első állatkísérletek sikerrel zajlottak le.
Egy különleges étrendet, az úgynevezett ketogén diétát alkalmazzák időnként azoknál a gyerekeknél, akiknek az epilepsziája a szokásos gyógyszerekre nem reagál. A diéta lényege, hogy magas a zsírtartalma, miközben kevés szénhidrátot ehet alkalmazója. A szénhidrátok megvonása ugyanis arra kényszeríti a szervezetet, hogy a bőségesen rendelkezésre álló zsírokból fedezze energiaszükségletét.
A májban a zsírokból zsírsavak, majd ketonok keletkeznek, így a vérben és az agyban is megemelkedik a ketonszint, ami csökkenti az epilepsziás rohamok gyakoriságát. Bár sok esetben hatékonynak bizonyul a diéta, sok kritika is érte mellékhatásai miatt, amelyek között lehet szorulás, hipoglikémia, csonttörések és a növekedés lelassulása.
A University College London munkatársai éppen ezeket a mellékhatásokat kívánják elkerülni azzal, hogy a zsírok helyett zsírsavakat tartalmazó pirulákat javasolnak. Első lépésként azonosították azokat a zsírsavakat, amelyek a legalkalmasabbnak tűntek a kezelésre, majd a következő lépésben állatkísérletekben tesztelték ezeket.
A kezdeti vizsgálatokban úgy találták, hogy a zsírsavak egyike-másika nemcsak hatékonyabban kontrollálta az állatoknál a görcsöket, mint a szokásos epilepszia elleni szerek, hanem mellékhatása is kevesebb volt - idézte a Neuropharmacology című szakfolyóiratban megjelent tanulmányt a BBC hírszolgálata (http://www.bbc.co.uk/news/health-20417144).
"Ez a felfedezés teljesen új megközelítést kínál a gyógyszerrezisztens epilepszia kezelésére gyerekeknél és felnőtteknél" - hangsúlyozta Matthew Walker, a University College London neurológiai intézetének professzora.