Virtuális kéz a stroke-túlélőknek?
Az amerikai Szív Társaság (American Heart Association) idei kongresszusán hangzott el egy kisebb vizsgálat bemutatása, amely a stroke-ot túlélő betegek gondolatai által "mozgatott" virtuális kézről számolt be a szakmának.
"Agy-számítógép interface segítségével olyan környezetet hoztunk létre, ahol a fizikai szempontból fogyatékos stroke-túlélők mentális képzelőerejük segítségével tudnának megmozgatni egy ún. fotorealisztikus kezet" – magyarázza Alexander Doud (Minneapolis-i Egyetem), a tanulmány szerzője.
Ez a technológia alkalmas lehet arra, hogy megmutassa, egyes agyterületek aktivitásra révén gyorsul-e a betegek rehabilitációja, felépülése.
"A rehabilitáció idején a terapeuta mozgatja a beteg kezét a kívánt irányba, mialatt jelzi a betegnek, hogy gondolja végig ezt a mozgást. Ebben a gyakorlatban egy, a fent említett fotorealisztikus kezezet mozgatnak meg – anélkül, hogy valódi kezüket megmozdítanák."
A kutatók 6 stroke-betegen végeztek eddig vizsgálatot. A betegekre 3D-szemüveget illesztettek, és így látták a virtuális kezet.
Ezeken a betegeken kb. 81%-os pontossággal lehetett egyszerűbb gyakorlatot végrehajtani, tehát pl. hogy nyúljon egy pohár vízért. Mintegy 3x2 órás gyakorlás után javult a teljesítményük.
"Célunk, hogy többféle mozgást tudjunk így modellezni, pl. vegye el a fogkeféjét, nyisson ki egy konzervet stb. Azt szeretnénk elérni, hogy motiváltak legyenek a betegek és sikeres mozgásokat hozzanak létre a modell segítségével."
Természetesen a 6 beteg kis mintaszám, tehát nagyszámú, többféle stroke-betegen mindezt meg kell majd ismételni, hogy valós eredményeket kapjanak.
Mindenesetre az első eredmények biztatóak. A virtuális kézzel való számítógépes segítség ösztönző lehet, és a hagyományos stroke-rehabilitációs program mellett kiegészítőként szerepelhet – jegyzi meg a kutató.
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/11/131117155458.htm