Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Sokként érte a tudósokat az, amit a vegetatív állapotban lévő betegekről megtudtak

vegetatív beteg tanulmány kóma

Úgy vélik, sok beteget idő előtt kapcsolnak le a gépekről.

Amerikai és európai kutatók MRI-t és egyéb vizsgálatokat végeztek több mint 200 olyan betegen, akik súlyos agysérülést követően kómába vagy vegetatív állapotba kerültek. A tudósok ennek során arra jöttek rá, hogy bár ezek az emberek igaz, hogy nem reagálnak a szokásos módon, ám még mindig elég tudatosak lehetnek ahhoz, hogy ne kapcsolják le őket a gépekről – írja a Daily Mail.

A betegeket arra kérték, hogy képzeljenek el különféle történeseket, cselekedeteket, mint például a kezük kinyitását, bezárását. Közben pedig mérték az agyi aktivitásukat és reakciójukat. Minden negyedik résztvevő követni akarta ezeket az utasításokat, ami arra utal, hogy azok, akik nagyrészt nincsenek tisztában azzal, hogy mi történik körülöttük, valójában képesek megérteni, érzékelni a külvilág eseményeit.

A kutatók szerint az eredmények etikai aggályokat vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy ezeket a betegeket túl korán elengedik, illetve eltávolítják donáció miatt a szerveiket.

-Bár úgy tűnhet, hogy néhány súlyos agysérülést szenvedett beteg nem képes feldolgozni a külvilágból származó információkat, ha azonban fejlett technikákkal, például feladatalapú fMRI-vel és EEG-vel értékeljük, agyi aktivitás mutatható ki, amely ennek ellenkezőjére utal – mondta Dr. Yelena Bodien, a tanulmány vezető szerzője.

-Ezek az eredmények kritikus etikai, klinikai és tudományos kérdéseket vetnek fel – például azt, hogy hogyan tudjuk kihasználni ezt a láthatatlan kognitív képességet egy kommunikációs rendszer kialakítására és a további gyógyulás elősegítésére?

Több beteg reagál, mint azt korábban hitték

A tanulmányban szereplő betegek olyan felnőttek voltak, akik olyan agysérülést szenvedtek el, ami kómához, vegetatív állapothoz vezetett. Koruk átlagosan 38 év volt.

Minden résztvevőnél elektroencefalogramont (EEG) és MRI-t végeztek, hogy mérni tudják az általános agyműködésüket.

Azt találták, hogy a résztvevők 25 százaléka képes volt reagálni egyszerű utasításokra. A kutatók szerint ez akár 10 százalékkal több, mint amit a régebbi becslések alapján gondoltak. Ez azt sugallja, hogy több betegnél lehetnek tudatmaradványok.

Kognitív motoros disszociáció

Ezt a jelenséget kognitív motoros disszociációnak (CMD) nevezik, amely akkor fordul elő, amikor a betegek látszólag nem reagálnak, de még mindig van agyi tevékenységük, például emlékeznek.

A kognitív motoros disszociáció észlelésének elmulasztása súlyos következményekkel járhat, beleértve a létfenntartó eszközök idő előtti megvonását, és az intenzív rehabilitációhoz való hozzáférés hiányát. A tudósok úgy gondolják, sok ember élete megóvható lenne, ha több ideig részesülnének a gépek – és az orvosok – támogatásában.

-Úgy gondolom, hogy etikai kötelességünk, hogy kapcsolatba lépjünk ezekkel a betegekkel, hogy segítsünk nekik kapcsolódni a világhoz - tette hozzá Dr. Bodien.

Összegezve

  • A kutatók szerint sok súlyos agysérülést szenvedett beteget nem szabadna idő előtt lekapcsolni a gépről.
  • A betegeket különféle feladatokkal és vizsgálatokkal tesztelték, és megállapították, hogy néhányuk még mindig reagálni tud egyszerű utasításokra.
  • Az eredmények etikai aggályokat vetnek fel.l
  • Sok ember életét meg lehetne menteni azzal, ha tovább részesülnének a gépek és az orvosok támogatásában.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Valóban nő a haj a halál után? Törvényszéki szakértők megválaszolták a kérdést

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

éber kóma

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához