Új remény migrénes betegeknek!
Egy újabb norvég vizsgálat szerint a candesartan nevű hatóanyag alkalmazása eredményes lehet a migrénes rohamok megelőzésében.
A vizsgálat A trondheimi St. Olavs Hospital-ban zajlott. A kutatók nemcsak azt észlelték, hogy (az egyébként vérnyomáscsökkentőként alkalmazott) candesartan javította a betegek állapotát, de azokon is segített, akiken a korábban alkalmazott propranolol nem hatott.
A migrénes betegek kezelése még ma sem megoldott probléma, ezért is keresik az újabb terápiás lehetőségeket. A mellékhatások természetesen nagyon egyéniek: szinte betegről betegre változnak.
Beigazolódik az elmélet?
Az új vizsgálat a norvég egyetemi kutatóintézet 10 éves vizsgálatának nyomon követésével zajlott. A candesartant számos orvos alkalmazta már mint migrén-megelőző szert, de ez a vizsgálat tudományosan is bizonyította, hogy a gyógyszer adása valóban előnyösnek mondható.
A betegek mintegy 20%-a jelezte, hogy e szer szedése mellett jobban érzik magukat, mint aki csak placebot kapott. Mivel a vizsgálat egyik része ún. kettős vak körülmények között történt (itt sem az orvos, sem a beteg nem tudja, hogy aktív szert, vagy placebot kap), a betegek további 20-30%-án volt észlelhető javulás. Remélhető, hogy ezen eredmények birtokában több beteg kaphat majd candesartant a migrénes rohamok megelőzésére.
A a világon mintegy 1 milliárd embert (!) érint, tehát gyakori probléma. A cikkben említett norvég lakosság 12%-a migrénes beteg. A migrén nemcsak az egyén számára nehezíti meg a mindennapokat, de az egészségügy, a társadalom számára is jelentős kiadás, főként a munkából kieső napok száma miatt. Minden hatásos megelőző terápia ezért is igen fontos a migrénes betegeknél.
A norvég vizsgálat eredményei
A norvégiai vizsgálatban nemcsak a candesartan, hanem a régebb óta alkalmazott propranolol hatását is elemezték. Összesen 72 beteg vett részt a vizsgálatban, ugyanannyian, mint a már említett 10 évvel korábbi vizsgálatban is. Havonta legalább 2 alkalommal volt migrénes rohamuk. A betegek három csoportra osztották (candesartan, propranolol, placebo). 12 hétig kapták a kezelést, melyet megelőzött minden esetben egy 4 hetes gyógyszermentes periódus. A csoportokat kezelési szempontból megcserélték, de itt is minden új gyógyszeradást 4 hetes szünet előzött meg. Így minden beteget közel 1 éven át kezeltek.
A candesartan, ahogy jeleztük, eredetileg a magas vérnyomás kezelésében alkalmazott gyógyszer. A 90-es években éppen e trondheimi kórház egyik orvosa, Harald Schrader professzor jött rá, (érdekes módon saját magán, mivel nemcsak magas vérnyomása volt, de egyidejűleg migrénje is), hogy a vegyület alkalmas a migrénes roham megelőzésére.
Az ő felismerését számos vizsgálat követett, melyet részben a gyártó cég szponzorált. A kutatás azonban tőlük függetlenül is folytatódott későbben.
Megjegyzés: hazánkban is forgalomban van a cikkben említett candesartan nevű vegyület, de csak és kizárólag a magas vérnyomás kezelésére engedélyezett. Amíg a nemzetközi gyógyszerhatóságok (Európában az EMA) nem fogadja el az új javallatot, addig hivatalosan nem alkalmazható a migrén kezelésében, megelőzésében.
http://www.sciencedaily.com/releases/2014/01/140113104841.htm