Ezeket látta már?

Stroke-kalauz: egy agyi esemény nyolc évvel öregítheti agyunkat!

2015.06.08. Módosítva: 2016.11.15.

Az elszenvedett agyi érkatasztrófa egy új vizsgálat szerint mintegy 8 évvel öregítheti agyunkat a funkciók, a működés kiesése, romlása révén. Főleg a kognitív készség és memória érintett ebben a kérdésben. Több rassznál is elvégzett vizsgálatok alapján, egy 27 kérdésből álló memória- és gondolkodási sebességet mérő teszt kimutatta, hogy egyes agyi funkciók stroke-ot átélt betegeken annyira romlottak, mintha egy nap alatt közel nyolc évet öregedtek volna…

A vizsgálat Amerikában (USA) a michigani egyetem orvoskarán zajlott, mintegy 4900 betegen, akik már időskorúnak számítottak (65 év felett). Az eredményeket júliusban teszik közzé a Stroke orvostudományi folyóiratban.

Stroke-kalauz: egy agyi esemény nyolc évvel öregítheti agyunkat!

A kutatás részben ún. meta-analízis volt (már meglévő adatok utólagos elemzése), ennek forrása amerikai biztosító társaságok adatbázisa, nyilvántartása. Részben pedig a fent említett, korábban elvégzett tesztek szintén utólagos analízise.

Feketebőrűeknél 7,5, fehéreknél 6,7%-os volt a kognitív képességek csökkenése korábban elszenvedett agyi esemény után. (az egyéb zavaró betegségeket kizárták pl. fennálló demencia).

Ha az 1998-2012 között elvégzett kognitív teszteket figyelték, egyértelműen kiderült, hogy mindkét rassznál a stroke-ot követően szignifikánsan romlottak az eredmények.

A kutatók szerint eredményeik főként a stroke lehetséges megelőzése miatt fontosak.

"Voltaképpen a két rassz (feketék – fehérek) közötti kognitív hanyatlás-különbségek mozgatórugóit kerestük, és kiderült, hogy a stroke, mint egyfajta csapás, ütés, szélütés milyen mértékben járulhat hozzá mindehhez" – említi Dr. Deborah Levine, a michigani egyetem docense. "Bár úgy tűnik, egy agyi esemény önmagában nem magyarázza a rasszok közötti különbségeket, de az bizonyos, hogy a stroke rontja a kognitív készséget, megelőzése viszont javíthatja a szellemi működés esélyeit."

Természetesen számos más tényezőt is vizsgáltak a két rassz esetén, pl. szociális helyzet, iskolázottság, érbetegségekkel kapcsolatos kockázatok (cukorbetegség, magas vérnyomás, dohányzás stb.) Ezek is felelőssé tehetőek bizonyos mértékben a szellemi hanyatlás létrejöttében.

Egy bizonyos: a stroke súlyos következménnyel járhat az agyműködés memóriával és gondolkodással kapcsolatos funkciói számára is. Mit tehetünk a kockázat csökkentése érdekében? Döntőek lehetnek az egészséges életmóddal kapcsolatos tennivalók: a vérnyomás, vércukorszint mérséklése, a koleszterinszint csökkentése, a dohányzás elhagyása, a felismert cukorbetegség helyes kezelése, menedzselése, kellő mennyiségű testmozgás - idősebb korban is.

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150605181929.htm

Forrás: sciencedaily.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához