Ezeket látta már?

SM-betegség a világban - hogy állunk?

2,3 millió szklerózis multiplexes (SM) beteg él a világon, számuk tíz százalékkal növekedett az elmúlt öt évben - mutatta ki a betegségről szóló, a közelmúltban nyilvánosságra hozott atlasz.

A világ minden táján felbukkan a testet legyengítő, gyógyíthatatlan idegrendszeri betegség, amely kétszer annyi nőt érint, mint ahány férfit. Gyakorisága azonban erősen eltérő képet mutat - derült ki a Nemzetközi Szklerózis Multiplex Társaság 2013-as SM-atlaszából.

SM-betegség a világban - hogy állunk?

Észak-Amerikában és Európában a leggyakoribb a kór, százezer lakos közül 140, illetve 108 a beteg, míg Afrika Szaharától délre fekvő országaiban csupán 2,1. Az atlasz adatai alapján Magyarországon százezer lakosból 176-an betegek.

Kiderül az atlaszból, hogy Dániában és Svédországban a legmagasabb az arányuk az európai államok közül, Argentínában pedig több az SM-es páciens, mint Dél-Amerika északabbra fekvő országaiban.

A felmérés szerint jelentősen emelkedett az SM felismerésére és a betegek kezelésére képzett egészségügyi dolgozók száma, a vizsgálatokhoz használt mágneses rezonanciás (MRI) képalkotó készülékek száma megduplázódott a feltörekvő országokban.

Nagy egyenlőtlenségek mutatkoznak azonban a betegség kezelésére adott gyógyszerek szempontjából. Az utóbbi években sokat fejlődött az SM-gyógyszerek kutatása, különösen az új, szájon át szedhető orvosságok bevezetésével, ezek a készítmények ugyanis hatásos alternatívái az injekcióval beadott, korábbi szereknek. Az utóbbiak közül két gyógyszer a fejlett országokban két gyógyszerhez ingyenesen juthatnak hozzá a betegek, ezen készítményeket azonban az alacsony jövedelmű országok kormányzati programja nem támogatja.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához