Nem mindig tudatosul az epilepsziás roham
Nem megbízható az epilepsziás betegek beszámolója rohamaikról, mivel sokszor nincsenek is tudatában egy-egy görcsnek. Ez azonban gondot okozhat a jogosítvány kérelmek elbírálásakor - hívja fel a figyelmet a Bonni Egyetem Orvosi Központjának kutatócsoportja az Archives of Neurology-ban megjelent közleményében.
A fokális (az agy egyetlen területét érintő) epilepsziás betegeket hiába kérdezzük görcseik gyakoriságáról, mivel az esetek egy részében nem is tudnak róla, hogy éppen rohamuk volt. Ilyenkor az sem segít, ha naplót vezetnek a görcsökről. Emiatt a teljes rohammentességet objektív módszerekkel kellene igazolni, hiszen a vezetői engedélyek kiadásakor ez alapvető jelentőségű.
A kutatók 91 fokális epilepsziában szenvedő beteget szereltek fel elektródákkal, és 4 és fél napon át figyelték őket videóval is. Emellett feljegyzést kellett készíteniük minden rohamról, sőt, ha érezték a görcs közeledtét, egy nővérhívó gombot is meg kellett nyomniuk. 42-en közülük mindennap emlékeztetőt kaptak, hogy ne felejtsék el a napló pontos vezetését.
A 91 beteg összesen 582 parciális (az agy csak egy részét érintő) rohamot élt át a vizsgálat időtartama alatt, de mindössze 323-at jelentettek ezek közül. Az alvás alatti rohamok 85,8 százaléka, míg az ébrenlét alatti rohamok 32 százaléka maradt ki a naplókból. Mindössze 51-szer (8,8 százalék) használták a hívógombot, de 17 esetben (33,3 százalék) ekkor sem dokumentálták a rohamot.
A rohamok regisztrálása során az sem volt mindegy, hogy milyen típusú rohamról van szó. A komplex parciális rohamok (melyeknél eszméletvesztés történik) többségét (73,2 százalékát) nem jelentették, míg az egyszerű parciális rohamok (melyeknél a tudat megtartott marad) közül mindössze 26,2 százalékot "felejtettek el" dokumentálni.