Ezeket látta már?

Miért érint a stroke egyre több fiatalt? Ez állhat a hátterében

stroke, tünet, agyvérzés, fiatal

A stroke-ra a legtöbben úgy gondolunk, mint az idősek betegsége, pedig a fiatalabb korosztályt sem kíméli.

Mutatjuk, mire kell figyelni, ha már átestünk egy stroke-on!

Egyre több fiatalt érint a stroke

A stroke világszerte a 3. leggyakoribb halálok, hazánkban pedig a becslések szerint 40-50 ezer embert érint évente. Ezért legyen szó stroke-ban érintett vagy egészséges emberről, nagyon fontos, kiemelten foglalkozzunk az egészségünkkel is.

Számos tényező hozzájárulhat a stroke kialakulásához, ilyen például az előrehaladott kor, ennek ellenére a betegség egyre több fiatalt is érint. A betegség kialakulása összefüggésben állhat az életmóddal, valamint a nem megfelelő táplálkozás, dohányzás, gyakori alkoholfogyasztás és a mozgásszegény életmód mind növelhetik a stroke esélyét. Az egészségügyi rizikófaktorok közé olyan betegségek tartoznak, mint például a cukorbetegség, a pitvarfibrilláció, az érelmeszesedés vagy a magas vérnyomás. A stroke-on átesett pitvarfibrilláló betegeknek sajnos nagy esélyük van arra, hogy ismét szélütést kapjanak, ezért is szükséges, hogy megfelelő véralvadásgátló terápiában részesüljenek. Szerencsére, a betegek számára már elérhetőek olyan szájon át szedhető készítmények, amelyek mellett nem szükséges gyakori laborvizsgálatokra járni és diétás megszorításokat alkalmazni.

Így őrizzük meg egészségünket

Amennyiben bármilyen panaszunk van, telefonon konzultáljunk orvosunkkal, és természetesen, ha a stroke tüneteit véli felismerni magán, ne várjon arra, hogy elmúljanak a tünetek, hanem azonnal hívjon mentőt, mert ilyenkor az időtényező kulcsfontosságú a megfelelő kezelés érdekében!

Az adott betegségek kordában tartása mellett törekedni kell az egészséges életmódra is. Akinek lehetősége van rá, töltsön minél több időt a kertben, a szabadban. Iktassunk be minden nap 30-60 perces mozgásokat: ez lehet séta, kerékpározás, futás vagy otthoni torna. Szerencsére ma már a számtalan online, ingyenesen elérhető mozgásforma közül van lehetőségünk a számunkra legalkalmasabbat kiválasztani. A rendszeres mozgás nemcsak a testsúly gyarapodás ellen jó, hanem csökkentjük a mozgásszegény életmódnál megnövekedő trombózis-kialakulási kockázatot is.

Nem szabad megfeledkezni a mentális egészségünkről. Azok, akik otthonról dolgoznak alakítsanak ki egy mindennapi rutint. A napi munka mellett valósítsunk meg olyan dolgokat, amiket már régóta tervezünk, mint például: kenyérsütés, rendrakás a kamrában, fotók rendezése, vagy új hobbi kipróbálása.

Összegezve

  • A stroke nem csak időseket érinti.
  • Az egészséges életmód és az egészségügyi rizikófaktorok figyelembe vétele kulcsfontosságú a stroke megelőzésében.
  • A pitvarfibrilláló betegek nagy eséllyel ismét szélütést kaphatnak, ezért véralvadásgátló terápiában kell részesülniük.
  • A rendszeres mozgás és a mentális egészség megőrzése fontos a stroke megelőzésében.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ilyen különbségek miatt alakulhat ki rák nagyobb eséllyel férfiaknál, mint nőknél

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

demencia

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához