Mi okozhatja a szklerózis multiplex (SM) betegséget?
Az orvostudomány jelenleg nem tudja pontosan meghatározni a betegség okát, de több tényező is felmerül: a genetika, a környezet szerep, valamint egyes vírusok is közrejátszhatnak az SM kialakulásában.
Mi a környezet szerepe a betegség létrejöttében?
Az epidemiológiai adatok érdekes képet mutatnak. Különböző emberi populációkban, és népcsoportokban más és más az SM előfordulási aránya. A betegség Észak-Európában halmozottabb, pl. Skóciában és a skandináv országokban. Az USA-ban gyakoribb a fehér népesség körében, mint más bőrszín esetén.
Vizsgálatok szerint az SM gyakoribb a világ egyes területein, de érdekes az a megállapítás, hogy ha valaki más országba – főként, ha messzire az eredetitől – költözik, a célország kockázati arányát fogja ő is "megkapni", méghozzá leginkább akkor, ha ez a költözés még a kamaszkor beállta előtt zajlott. Tehát ezek az adatok azt jelenhetik, hogy a pubertás előtt valamilyen környezeti tényező hatása is szerepet játszik abban, hogy kiváltódik-e az SM a későbbiekben.
Érdekes az is, hogy az SM főként a mérsékelt égöv jellemző betegsége. Előfordulása az Egyenlítőtől való távolodással növekszik.
Lehetséges "járványos" szintje is az SM-nek, pl. a dán partok mentén élő embercsoport a II. világháború után, jellemző eset a környezeti hatás érvényesülésére.
Mi a genetika szerepe az SM-ben?
A kutatók szerint az SM örökíthető. Első-, másod- és harmadfokú rokonság esetén halmozottabb az előfordulás, illetve ikergyermekek esetén 2-5% az esély, hogy a szülő SM betegsége manifesztálódik, megjelenik bennük.
A kutatók állítják, hogy több gén együttes hatásának eredménye az SM megjelenése. Az elképzelés szerint a genetikusan prediszponált egyedet valamely környezeti hatás éri, és ez fogja kiváltani az autoimmun választ, létrejön a betegség.
Milyen vírusok játszhatnak szerepet az SM kialakulásában?
Egyes tanulmányok szerint a kanyaró, a herpesz és az influenza vírusa is gyanúba fogható, ám konkrét bizonyítékok mindeddig nem adódtak.
Vannak-e egyéb kiváltó okok?
Egyre több az evidencia arról, hogy a hormonok, beleértve a nemi hormonokat is, befolyásolják az immunrendszer működését – és viszont. Pl. az ösztrogén és progeszteron, a két fő női nemi hormon bizonyos mértékig elnyomhatja az immunaktivitást. A tesztoszteron, a főbb férfihormon is kifejthet hasonló hatást. Terhességben, amikor magas a hormonszint, ezzel lenne magyarázható, hogy csökken az SM tünetek aktivitása. A magasabb tesztoszteronszint férfiakban részben felelőssé tehető azért, hogy az SM tünetek gyakorisága mintegy 1/3-ával csökken.