Mi az a Csipkerózsika-szindróma?
Csipkerózsika szindrómától szenved egy 17 éves amerikai lány: eddigi rekordja kilenc heti alvás.
Az álomkóros betegséget tudományosabban Klein-Levin szindrómának hívják. Nicole Delianen 8 éves korában mutatkoztak először tünetei, naponta 17-18 órán át aludt. Eddig leghosszabb "szundikálása" 64 napig tartott, átaludta a hálaadásnapi ünnepet és a karácsonyt egyaránt, csupán enni ébredt fel és egyéb dolgait elvégezni, utána már csuklott is vissza az ágyba.
Miután felébred, fogalma sincs arról, hogy előzőleg mennyi ideig aludt.
Szülei orvostól orvosig vitték, akik nemigen tudtak mit kezdeni a problémával. Egyikük azt mondta, hogy a gyerek csupán így próbálja felhívni magára a figyelmet.
Ennek az álomkórnak - amelyet az epilepszia és a narkolepszia "ötvöződésének" is tartanak - nincs egyelőre ellenszere - írta a Metro című brit újság.
A Klein-Levin szindrómáról
A hypersomnia egyik igen ritka válfaja, főleg serdülőkorúakon fordulhat elő.
Hypersomniát, tehát kórosan emelkedett alvásidőt (legalább 25%-kal több, mint az átlagos) okozhat számos eltérés, zavar:
koponyán belüli térfoglaló folyamatok
a koponyaűri nyomás fokozódása
alkohol- vagy drog(túl)használat
agyvelőgyulladás
influenza kísérőtünete is lehet
epilepsziában, szklerózis multiplexben is jelentkezhet
A cikkben említett narkolepszia jellemzője a fokozott (és kiszámíthatatlan) időpontokban történő elalvás, hirtelen izomtónusvesztés, általában családi halmozódást mutató betegség, érdekes módon az élettartamot nem befolyásolja.
forrás: MSD Orvosi Kézikönyv