Magyar sikertörténet a 3D mikroszkópiában!
Hazai kutatócsoport élvonalbeli eredményét közölte a rangos Nature Methods folyóirat. A kutatók a cikkben egy olyan új lézer mikroszkópról számolnak be, mely nagy sebességgel, három dimenzióban is képes mérni az idegsejtekben terjedő folyamatokat és megmutatni az idegrendszer hálózatainak működését. A kutatók korábbi rekordjukhoz képest több nagyságrendet tudtak javítani a mérés sebességén, illetve a mérhető terület nagyságán. A világon egyedülálló optikai fejlesztéseknek köszönhetően a mikroszkóppal egyszerre több száz idegsejt aktivitása is mérhető, miközben párhuzamosan az idegsejtek nyúlványaiban zajló nagyon gyors információ-terjedési folyamatokat is tanulmányozni lehet. A mikroszkóp új eszközként szolgál például az agy információ-feldolgozásának megértéséhez, illetve a központi idegrendszeri betegségek kutatásához.
A kiemelkedő tudományos eredmények az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutató Intézet és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Rózsa Balázs által vezette Két-Foton Képalkotó Központjai és a Roska Botond irányításával működő világhírű svájci kutató csoport (Friedrich Miescher Institute, Bázel) együttműködésével valósultak meg.
Az összetett idegtudományi, optikai, lézerfizikai, gépészeti fejlesztésben kiemelkedő szerepe volt Katona Gergelynek, Hillier Dánielnek, Kaszás Attilának, Szalay Gergelynek illetve a Budapesti Műszaki Egyetem két kutatójának, Maák Pálnak és Veress Máténak is.
A kutatócsoport megkezdte az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézettel, az MTA Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetével és elismert francia kutatókkal közösen a módszer klinikai alkalmazásának kidolgozását is.
A fejlesztés során szerveződött és gyorsan növekvő kutató és fejlesztő csapat nem titkolt szándéka, hogy Magyarországon elősegítse a nagy hozzáadott értékű fejlesztéseket a világszintű alapkutatástól egészen a prototípusok előállításáig, illetve az erre épülő termékek exportját is megvalósítsa. Ebben a folyamatban oroszlánrészt vállal a Femtonics Kft., (az MTA KOKI Spin-off cégeként indult 2005-ben) amely export bevételeiből is szponzorálja a további alapkutatásokat, fejlesztéseket. A kutatók célja egy új innovációs központ létrehozása, a hasonlóan export-képes magyar csúcstechnológiai cégek létrejöttének és működtetésének támogatására.