Jobb és bal - szó szerint!
Jobb és bal - szó szerint? Fent: boldog, kiegyensúlyozott optimista. Lent: pont az ellentéte. Jobb: becsületes, megbízható. Bal: nem annyira. Legalábbis a nyelvünk és a kultúránk ezt közvetíti számunkra.
"Gyakran használunk a térhez kapcsolódó metaforákat, hogy megjelenítsük az elvont dolgokat." – magyarázta David Casasanto pszichológus. Mégsem gondolja mindenki, hogy feltétlenül a jobb a jobb. Casasanto szerint a legtöbb ember azzal az oldallal párosítja a pozitív érzéseket, amely ismerősebb számára. A jobbkezesek a jobb oldalt részesítik előnyben, a balkezesek fordítva, a nyelvhasználatban azonban ők is alkalmazkodnak a többségi normákhoz.
Casasanto, aki az Új Társadalomkutató Intézet munkatársa, a Pennsylvaniai Egyetem tanárával, Evangelia G. Chrysikouval vállalkozott arra, hogy megfejtse ezt a jelenséget. Vajon a mozgás közben szerzett tapasztalatok alakítják ki a preferenciáinkat, vagy mindez már az agyunkba van programozva? Egyáltalán mennyire erősek ezek a preferenciák? Meglepő eredményeiket a Psychological Science című lapban publikálták.
Az első kérdés megválaszolásához 13 olyan jobbkezes embert vizsgáltak meg, akiknek valamilyen agyi sérülés következtében legyengült vagy lebénult az egyik oldaluk. Közülük öten maradhattak jobbkezesek, a többieknek át kellett szokniuk a bal kezük használatára. A kísérlethez egy rövid rajzfilmet mutattak nekik, amelynek a hőse két üres doboz előtt állva elmondta, hogy szereti a zebrákat, de nem kedveli a pandákat, és arra kérte a nézőket, döntsék el, melyik dobozba melyik állat kerüljön. A jobbkezesként maradt alanyok mindegyike a jobboldali dobozba helyezte volna a szeretett állatot, a balkezessé átszokottak közül azonban csak egy döntött így.
Lehet ezt az eredményt idegrendszeri változásokkal magyarázni? A kérdés eldöntéséhez 53 egészséges jobbkezest figyeltek meg. Közülük 26-ot kértek arra, hogy viseljen a bal kezén egy síkesztyűt, 27-et pedig arra, hogy a jobb kezén tegye ugyanezt. A kesztyű párját ugyanarra a csuklójukra kötötték, hogy lógjon. Ezután azt a feladatot kapták, hogy egy kézzel vegyenek ki egy dobozból dominókat, és állítsák fel őket sorban egy asztalon. Ha eldőltek, szintén csak a használt kezükkel helyezhették vissza őket.
A feladat végén átkísérték őket egy másik szobába, ahol nekik is levetítették az agyi sérülteknek mutatott rajzfilmet. Azok, akik erre az alig negyed órára a bal kezük használatára kényszerültek, kétharmad arányban választották a bal oldali dobozt.
Hogy mindez mit jelent? "A legtöbb ember azt gondolja, hogy a döntései megalapozottak, és a nézőpontja szilárd. Néhány perc azonban elég ahhoz, hogy mindez megváltozzon." – vélekedik Casasanto.