Hogyan tehetjük hatékonyabbá az epilepszia kezelését?
Ennek számos módja lehetséges, lássuk melyek ezek!
Aktív szerepvállalás. Nem elég betegnek lenni... Legyen aktív a saját gyógyulása elérésében! Olvasson el minden erre vonatkozó terápiás információt, betegtájékoztatót stb. Tanulja meg a gyógyszerei neveit, és azok napi dózisait. Beszélje meg mindezeket orvosával is.
Szedje a gyógyszereket az előírásoknak megfelelően! Ha nem úgy tesz, a gyógyszerhatás nem lesz megfelelő, kielégítő. Ha nem emlékszik pontosan, használjon gyógyszeradagoló dobozt, és írja be a napon belüli pontos dózisokat. Emlékeztesse magát a gyógyszerbevételre akár ébresztőórával, mobiltelefonnal, vagy számítógép segítségével. Kérdezze meg orvosát is, van-e bármely speciális kérdés az adagolással kapcsolatban, pl. hogy étkezés előtt vagy közben kell-e bevenni a gyógyszereket, vagy reggel/este stb.
Ne hagyja elfogyni gyógyszerét! Fordítson figyelmet arra, hogy időben írassa fel, vegye meg a következő (havi) adagot, ne szakadjon meg a gyógyszerszedés folyamatossága.
Tartsa a gyógyszereket biztonságos helyen! Gyermekek, vagy akár a házi kedvencek (kutya, macska) ne érhessék el a gyógyszereket. Ne tároljuk közvetlen napfényen vagy nedves, nyirkos helyen sem.
Ha új gyógyszert kezd, legyen körültekintő. Az új gyógyszer szedésének első időszakában járjon el óvatosan. Ameddig nem áll be a pontos, jól körülhatárolt gyógyszerhatás, ne vezessen gépjárművet!
Éljen egészségesen! Ez éppoly fontos, mint a helyes gyógyszerszedés. Elegendő alvás, egészséges mindennapok. A nőbetegek szedjenek folsavat, vitaminokat. Az esetleges alkoholfogyasztást beszélje meg orvosával éppen a gyógyszerek miatt!
Mi a teendő, ha kimaradt egy dózis? Bárki elfelejtheti bevenni a gyógyszert néha... Fontos viszont, hogy ezt tudatosítsa magában! Az orvossal való konzultáció előtt soha ne tegye, hogy egy kimaradt dózist utólag megdupláz!
Legyen őszinte az orvossal! Ha tényleg kimaradt 1-2 adag, ezt ne tagadja le egy rákérdezéskor. Ha a gyógyszerszedés nem folyamatos, és az orvos ezt nem tudja, esetleg emelheti a dózist, és ez viszont kellemetlen mellékhatásokat okozhat!
- Számoljon be az orvosnak az egyéb szedett gyógyszerekről, vitaminokról, étrendkiegészítőkről is! Az epilepsziára kapott gyógyszerekkel esetleg ezek kedvezőtlen kölcsönhatásokat okozhatnak.
A mellékhatások veszélye. Jellemző példa, hogy néhány antiepileptikum – mellékhatásként hosszabb távon csontritkulást okozhat, éppen ezért ezek szedése mellett kalcium- és D-vitamin pótlás szükséges.
A gyógyszert soha ne hagyja abba, amíg az orvos ezt jóvá nem hagyja!
- A gyógyszerszedés abbahagyása, főként ha az hirtelen történik, fokozhatja a rohamaktivitást! Az orvos jóváhagyása, beleegyezése nélkül ezt tilos megtenni!
Orvosi vélemények szerint ha valaki a mellékhatások miatt függeszti fel a gyógyszerszedést, a kialakuló roham/ok miatt sokkal rosszabbul jár, mint bármely gyógyszermellékhatástól. A visszatérő epilepsziás rohamok agykárosító hatásúak, tehát ezeket nagyon is érdemes ellenőrzésünk alatt tartani, lehetőség szerint elkerülni!
Soha ne adjuk fel! A megfelelő gyógyszer megtalálása időbe kerülhet. Több gyógyszer több dózisa is kipróbálásra kerülhet, amíg rábukkanunk arra, amelyik leginkább testreszabott. A hatás beállása sem azonnali. Kitartás kell tehát az igazi gyógyszer megtalálásáig ...
Sajnos, több epilepszia-gyógyszer léphet kölcsönhatásba gyakran használt és vény nélkül is kapható termékekkel. Létrejöhet olyan hatás, hogy az epilepsziára adott szer kioltja más gyógyszer hatását, vagy pedig az egyéb, együtt adott gyógyszernek is lehet "antiepileptikus" hatása – mindkét variáció eléggé veszélyes! Célszerű tehát az orvosunkkal minden egyéb gyógyszerszedésről is beszámolni, mindezek mérlegelésére.
Hogyan kerülhetjük el ezeket a kölcsönhatásokat?
- Legyünk őszinték. Mondjuk el az orvosnak/ a gyógyszerésznek, hogy milyen gyógyszereket, vitaminokat, egyéb gyógynövényeket, gyógytermékeket stb. szedünk még, érdemes ezeket listába foglalni a megbeszélés előtt.
- Nem biztos, hogy ami "természetes" az egyben biztonságos is! Néhány gyógynövény is kölcsönhatást kelthet az antiepileptikumokkal, pl. a közismert, és napjainkban már szélesebb körben alkalmazott orbáncfű.
- Vigyázzunk a fogamzásgátlókkal. Egyes, epilepszia ellen alkalmazott szerek hatástalaníthatják a fogamzásgátló hormontablettákat! A fogamzásgátlókat mindig meg kell említeni az orvosnak ennek mérlegelése céljából!
- Idősebb korban fokozott óvatosság ajánlott. Idősebb korban nem gyakoribb az epilepszia, de más kockázati tényezők felerősödhetnek, pl. a társbetegségek, mint a magas vérnyomás, cukorbetegség, szív-érrendszeri problémák – és az azokra szedett gyógyszerekkel való kölcsönhatások veszélyei.
- Figyeljünk az étrendre is. Egyes élelmiszerek, mint pl. a grapefruitlé, szintén kölcsönhatásba kerülhetnek az antiepileptikumokkal! Érdemes az orvosnak ezekkel kapcsolatban is szóban, vagy listán beszámolni, általában miket fogyasztunk.
Figyeljünk az étrendre is. Egyes élelmiszerek, mint pl. a grapefruitlé, szintén kölcsönhatásba kerülhetnek az antiepileptikumokkal! Érdemes az orvosnak ezekkel kapcsolatban is szóban, vagy listán beszámolni, általában miket fogyasztunk.
Még általánosabban szólva, étkezési szokásain gyökeresen ne változtasson az epilepsziás beteg. A divatos diéták némelyike jól összezavarhatja a beteg normális napi életrendjét. Az extrém dolgokat tehát itt is kerülni kell!
Az orvossal mindig konzultáljunk, ha változás történt! Ha pl. más betegség miatt kell más gyógyszereket is szedni, akár átmenetileg is, vagy a dózisokat módosítani kellene, ezt mindig beszéljük meg előzőleg az epilepsziabetegség kezelőorvosával is.