Fogászati problémák: nem várt következménye lehet
Egy új kutatás szerint a fogászati problémáknak komoly következménye lehet.
A fogászati problémák és az agy memóriát és tanulási képességet irányító részének, a hippokampusznak a zsugorodása közötti összefüggést vizsgálja a japán Tohoku Egyetem által végzett úttörő kutatás, amit a 24.hu szúrt ki.
A Neurology szaklapban megjelent tanulmány szerint a kor előrehaladtával a fogvesztés növeli a kognitív károsodás kialakulásának kockázatát. A kutatás 172 résztvevővel végezték, akiket 4 évig követtek. Az eredmények szerint az ínygyulladások és az ínybetegségek kialakulása arányosan csökkentette a hippokampusz térfogatát.
A kutatás még mindig folyamatban van, és jelenleg csak néhány résztvevőnél találtak ilyen összefüggést. Az enyhe kategóriába tartozó pácienseknél egy fog elvesztése után a hippokampusz zsugorodása olyan mértékű volt, amely egy évnyi öregedésnek felel meg.
Az eredmények figyelemreméltóak, mivel rámutatnak a fogászati problémák és az agy egészsége közötti összefüggésre. A tanulmány arra utal, hogy a megfelelő fogápolás és a fogak egészségének megőrzése hozzájárulhat az agy egészségének megőrzéséhez és a kognitív funkciók fenntartásához.
A kutatás szerint, ha az ember nem gondoskodik megfelelően fogai és ínye egészségéről, akkor fennáll a demencia vagy akár az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata. Ezért a megfelelő fogápolás és rendszeres fogorvosi vizsgálatok fontosak lehetnek az agy egészségének és a kognitív funkcióknak a megőrzése szempontjából.
Olvasta már?
- Ezek az Alzheimer-kór tünetei, a hangulatingadozás az egyik
- Ezért válnak agresszívvá a demens betegek
- A demencia, tabuk nélkül: igaz történet az Alzheimer-kórról
- Az agy öregedése és a demencia (elbutulás)
- Ezek a demencia kialakulásának tünetei - jelek, amikre figyeljen
- A demencia korai figyelmeztető jele is lehet, ha ilyeneket álmodik
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!