Fejfájások és kezelési lehetőségeik
A rendeléseken megjelenő betegek között a fejfájás valamilyen formája a tíz leggyakoribb panasz egyike… A fejfájások osztályozása aszerint történik, hogy maga a fejfájás a betegség (ezek a primer, elsődleges fejfájások, vagy társul valamilyen egyéb betegséghez, ezek a másodlagos, vagy tüneti fejfájások).
Általában mondhatjuk, hogy a legtöbb fejfájás az ún. tenziós típusú, és elsődleges fejfájás, a migrén, és a nyilvánvaló ok nélküli fejfájások. A migrén nőkben gyakoribb (18%), férfiakban 6% körüli előfordulású, a cluster típusú fejfájás igen ritka: 1 ezrelék körüli.
Lássuk az osztályozást, ami az orvosi gyakorlatban egyben az elkülönítés (és a terápia) alapja is.
Kezelési lehetőségek
Itt az elsődleges fejfájások kezelését írjuk le, a másodlagos fejfájás eseteiben mindig az alapbetegséget kell kezelni, általában egy idő múlva a fejfájás mint kísérő tünet enyhül, vagy meg is szűnik.
Migrén
Még néhány szó a betegségről: a rohamelőző szakban (prodroma) valószínűleg agyi keringészavar áll fenn, érszűkület, melyet a fájdalmat okozó értágulat követ. Ma a genetikai meghatározottságot döntőnek vélik. A migrénesekben valószínűleg megváltozik a kérgi (és kéreg alatti) idegsejt-aktivitás, az agy nem tud alkalmazkodni az ismétlődő ingerekhez. Az erek körül "neurogén gyulladás" is kialakul.
Kezelés gyógyszerek nélkül
Természetes anyagokkal, természetes módszerekkel (akupunktúra, homeopátia, autogén tréning). A roham kötelezően gyógyszeres úton kezelendő!
Gyógyszeres kezelés
Fájdalomcsillapítók (aspirin, NSAID-ok, hányáscsillapítók)
Specifikus migrén-terápia (ergotaminok, triptánok)
Egyéb, migrénben alkalmazható szerek (valproát, Mg-szulfát)
Itt csak az ergotaminokról és triptánokról szólunk, a többi készítmény más fejezetekben megtalálható.
Ergot-alkaloidok: hagyományos, régebbi gyógyszerek. Az agyi és perifériás erek szűkületét okozzák, korábban ennek tulajdonították a migrénellenes hatásukat. Jelenleg az a vélemény, hogy csökkentik, gátolják a neurogén, erek körüli gyulladást, és a fájdalommal kapcsolatos agyi információ továbbítását is. Hazánkban jelenleg csak tabletta van, külföldön orrspray és injekció formájában is alkalmazható.
Triptánok: újabb fejlesztések eredménye ez a csoport. Agyi érszűkületet okoznak, és szintén akadályozzák a fájdalmas ingerek továbbítását, enyhén emelik a vérnyomást. Szájon át lassabban szívódnak fel, de létezik kúp, orrspray és injekció is. Itt mindig az a döntő, mit akar elérni az orvos: gyors hatást – vagy tartós hatást, és kevesebb kiújulást.
A migrén megelőzési lehetőségei
Migrén esetén nyilvánvaló cél a rohamok lehetséges megelőzése, fejfájás-napló vezetés, életmódi változtatások. Több gyógyszercsoport is alkalmazható:
Béta-blokkolók
Antidepresszánsok
Kalcium-csatorna blokkolók
Antiepileptikumok
Vitaminok és nyomelemek
Tenziós fejfájás
Az a jellemzője a leírtakon túl, hogy "nem igazán jellegzetes"... Mondhatnánk, ha nincsen migrénes tünet jelen, azt nevezhetjük tenziós fejfájásnak. Viszont krónikussá válhat (akár 7-30 napig tartó enyhébb módon.)
Gyógyszerek
Legtöbbször a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók (ibuprofen, aspirin, naproxen, paracetamol stb.) Itt is adható, ha az orvos rendeli, megelőző szerként antidepresszáns, vagy SSRI-szer. Megpróbálhatóak a migrén megelőzésére adott szerek is, de hatásuk nem igazolt.
Egyéb kezelés: pszichoterápia, autogén tréning, fizikoterápia.
Cluster fejfájás
A cluster szó halmazt, halmozottságot jelent, utalva a csoportokban jelentkező fejfájásrohamokra. Érdekesség, hogy ezután több hónapos, éves tünetmentesség alakulhat ki. A tünetek elviselhetetlenül erős, hasító fájdalom formájában jelentkeznek.
Jellege miatt nem egyszerű a kezelés: gyorsan ható injekció a legjobb megoldás (triptánok), vízoldható kúpok. Oxigéninhaláció is hatásos. Itt is fontos a megelőzés: kalcium-csatorna blokkoló, valproát, kapszaicin orrkenőcs. Átmenetileg szteroid is adható.
forrás: Kerpel F.S.: Farmakoterápia, MSD Orvosi Kézikönyv