Epilepsziás gyerekek - jó esélyekkel
A legtöbb epilepsziás gyermeknek jó a gyógyulási esélye. Azoknak a gyereknek, akiknek epilepsziás rohamait nem valamilyen agykárosodás vagy egyéb betegség okozza, jók a gyógyulási esélyeik.
Gyermekkorban gyakorinak mondhatók az ismeretlen eredetű epilepsziás rohamok. Ha ennek hátterében nincs agykárosodás vagy egyéb igazolható betegség, jobb a gyógyulási esély, mint a szimptomatikus epilepsziában szenvedőknek, ahol az epilepszia agykárosodás vagy más betegség következménye.
A fenti következtetést holland kutatók vonták le, akik 15 éven keresztül 413 gyermeknél vizsgálták az epilepszia tüneteit, és lefolyását. A gyerekeknél 1 hónapos és 16 éves kor között (átlagosan 5,5 év) diagnosztizálták először az epilepsziát. Öt évig kísérték figyelemmel betegségüket, majd tíz év elteltével újra kapcsolatba léptek velük. A vizsgálat végeztéig a gyerekek 70,9 százaléka (293 fő) kigyógyult a betegségből, míg 30 százaléknak még mindig voltak aktív epilepsziás rohamai, és tízből egynél ezek súlyosabbá is váltak.
A gyógyult résztvevők többségénél genetikai hátterű, ismeretlen eredetű epilepsziát diagnosztizáltak, amit idiopátiás epilepsziának is neveznek. A gyógyult páciensek 61,9 százalékának többé nem kellett szednie az epilepszia elleni gyógyszereket, de 9 százaléknál továbbra is szükség volt a gyógyszeres kezelésre. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az epilepszia elleni gyógyszerek nem magát a betegséget gyógyítják, csak a tüneteket fogják le, nem engedik a rohamot kifejlődni.
A legtöbb gyermeknél a hosszú távú gyógyulási esélyek kedvezőek, különösen azoknál, akiknek ismeretlen eredetű epilepsziájuk van. További vizsgálatok szükségesek arra nézve, hogy hatásosak-e a kezelési módok, mivel a jóindulatú gyermekkori epilepszia csak egy önkorlátozási nehézségekkel járó rendellenesség. – számolt be egy sajtótájékoztatón a tanulmány szerzője, Ada Geerts.
A tanulmány az "Epilepsia" című online folyóiratban jelent meg június 14-én.