Dráma vagy valóságshow - jó példát mutatnak-e a kórházsorozatok görcsök esetén?
Ne a tévés sorozatokból tájékozódjunk, hogy epilepsziás görcsök esetén mi a teendő – derült ki egy új kanadai tanulmányból. A legnépszerűbb orvosi sorozatok elemzéséből kiderült, hogy a benne szereplő orvosok és nővérek az esetek legalább felében nem megfelelően reagáltak a görcsrohamokra.
"A televíziós sorozatok potenciálisan nagyon hatékonyak lehetnek az elsősegélynyújtásról és a görcsrohamokról történő felvilágosításban" – mondta el Andrew Moeller, a halifaxi Dalhousie Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője. "Az eredményeink azt mutatják, hogy a tévében legalább az esetek felében rosszul mutatták be a teendőket esetén, ez ellen pedig tenni kell valamit."
A kutatók a legnépszerűbb amerikai kórházsorozatokat vették nagyító alá: a Grace Klinikát, a Dr. House-t, a Doktor Addisont és a Vészhelyzet utolsó öt évadját. 327 epizódban összesen 59 alkalommal lépett fel görcsroham, ebből 51 kórházban. Az elsősegélyt majdnem minden esetben a kórházi dolgozók nyújtották.
Az eredményekből kiderült, hogy az esetek 46 százalékában helytelenül alkalmaztak olyan intézkedéseket, mint például a beteg lefogása, az akaratlan mozgások meggátlása vagy a száj kitömése. 29 százalékban megfelelően reagált a személyzet, míg az esetek 25 százalékában ez nem volt eldönthető.
A tanulmányt az Amerikai Neurológusok Szövetségének 62. éves gyűlésén adják elő Torontóban.