Demencia: az ilyen készülékek csökkenthetik az elbutulás esélyét
Kutatók érdekes összefüggésekre jutottak abban, hogy mi csökkentheti a demencia kockázatát.
Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő csoportjában egy izgalmas kutatási eredményt osztott meg, amely szerint a hallókészülék nemcsak a hallást javítja, hanem az elbutulás (demencia) kockázatát is jelentősen csökkenti. Az eredményeket a Journal of the American Medical Association (JAMA) tette közzé.
"Egy az amerikai Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health kutatói által végzett új tanulmány megállapította, hogy a súlyosabb hallásveszteséggel küzdő idősebb felnőttek nagyobb valószínűséggel szenvednek elbutulásban (demenciában), aminek a valószínűsége kisebb a hallókészüléket használók, mint a nem használók körében" - írta a posztjában.
A bejegyzésben a szakember kifejtette, hogy az elemzés 2413 személyre terjedt ki, akiknek körülbelül a fele 80 év feletti volt, és egyértelmű összefüggést mutatott ki a halláskárosodás súlyossága és az elbutulás között.
Az elbutulás előfordulása a közepesen súlyos/súlyos halláskárosodásban szenvedők körében 61 százalékkal magasabb volt, mint a normál hallású résztvevők körében. A hallókészülék használata az elbutulás 32 százalékkal alacsonyabb előfordulásával járt annál a 853 résztvevőnél, akiknek közepesen súlyos/súlyos halláskárosodása volt.
Ezek a jelek utalhatnak halláskárosodásra
A halláskárosodás jele lehet, hogy bizonyos frekvenciájú hangokat nem hallunk meg, nem értjük, mit mond a beszélgetőpartnerünk, térben nem tudjuk érzékelni a hangokat, stb. Bármilyen hallásproblémára utaló jel esetén javasolt a mielőbbi hallásvizsgálat elvégzése.
Idősebb családtagjainknál tapasztalhatjuk, hogy túl hangosan hallhatják a TV-t, rádiót, vagy ők maguk hangosabban beszélnek. Nem figyelnek ránk, amikor szólunk hozzájuk, nem hallják meg a csengőt, a telefoncsörgést.
Ezek tipikusan az időskori halláskárosodás jelei, amik figyelmeztetnek arra, hogy szerettünk hallásával gondok vannak, és szakorvosi segítség szükséges.
Olvasta már?
- Ezek az Alzheimer-kór tünetei, a hangulatingadozás az egyik
- Ezért válnak agresszívvá a demens betegek
- Az agy öregedése és a demencia (elbutulás)
- Ezek a demencia kialakulásának tünetei - jelek, amikre figyeljen
- A demencia korai figyelmeztető jele is lehet, ha ilyeneket álmodik
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Alzheimer-kór: igaz történet a demenciáról
Hivatkozás: Alison R. Huang, Kening Jiang, Frank R. Lin, Jennifer A. Deal, Nicholas S. Reed. Hearing Loss and Dementia Prevalence in Older Adults in the US. JAMA, 2023; 329 (2): 171 DOI: 10.1001/jama.2022.20954