Bénultak kezdtek mozogni a gerincvelő elektromos stimulálása után
A gerincvelő elektromos stimulálásán alapuló terápiával kezeltek négy bénult férfit, akik a terápia nyomán meg tudták mozdítani lábujjaikat, bokájukat és térdüket, járni azonban nem sikerült egyiküknek sem - derült ki amerikai orvosok tanulmányából.
A Brain című szaklapban ismertetett kutatás rendkívüli eredményeit a Roderic Pettigrew vezette kutatócsoport érte el, amely az amerikai biomedikai intézet (NIBIB) és a Los Angeles-i Louisville-i Egyetem kutatóiból és orvosaiból állt. Az adatok alapján a tudósok úgy vélik, hogy az elektromosság fogékonnyá teheti a gerincvelő idegeit az agyból érkező üzenetek iránt - olvasható a BBC hírportálján.
A négy páciens mindegyike közúti baleset következtében bénult meg, és amellett, hogy a terápia után önállóan tudták mozgatni lábujjaikat, térdüket és bokájukat, bél- és veseműködésük irányításának is újra birtokába kerültek.
A terápia során a gerinc ágyéki-keresztcsonti szintjére stimulátort ültettek be, mely elektromos impulzusokat bocsát ki a sérült gerincvelői szakasz idegsejtjei felé.
A gerincvelő olyan pályának tekinthető, melyen keresztül az agy elektromos utasításokat küld a test többi részének. Ha ezt a pályát sérülés teszi járhatatlanná, az agyi parancsok nem jutnak el a testrészekbe, így az ember nem képes irányítani a mozdulatokat.
A kutatás során alkalmazott terápia az orvoscsoportnak a The Lancet orvosi hetilapban 2011-ben közzétett tanulmányán alapult, ebben egy páciens, Rob Summers baseballjátékos vett részt. Mellkasától lefelé mozgásképtelen volt, ám az elektromos impulzusok után hajlítani tudta bokáját, lábujjait és térdét.
A szakértő kommentárja
A cikkben szereplő technika kísérletes eredményeken alapul. Természetesen nem tudja egészében helyreállítani a gerincvelő működését, de fontos szerepet kap a bénult betegek részleges rehabilitásában.
A stimulációs technika korlátja, hogy e segédeszköz nélkül a vizsgálatban szereplő sportolók nem tudnak mozogni. Másik korlátozó tényező, hogy minden lábmozdulat más beállítást igényel az eszközön.
A kutatók szerint a legfontosabb azonban, hogy az életminőséget jelentősen javítja.
Az izomtömeg részleges visszanyerésével bizonyos mértékig javult a hólyag- és a szexuális funkció is.
Fergus Walsh orvosi szakíró, BBC News
A kutatók most három másik beteget is bevontak a tesztekbe, és az elektromos stimuláció mindegyiküknél működött. A kezelés előtt kettejük még érzett valamit a lábában, a másik kettő semmit.
A kezelés olyan eredményes volt, hogy vélhető: a sérült gerincvelőben mégis maradtak ép idegek, tehát ha stimulálják őket, működőképesek lehetnek - írták a kutatók.
(http://www.bbc.com/news/health-26920521)