Ezeket látta már?

Alzheimer-gyógyítás epilepszia gyógyszerrel? Igen!

alzheimer-kor

Az Alzheimer-kór jelenleg gyógyíthatatlan, súlyos neurológiai betegség, ugyanakkor a betegség előrehaladását és az állapot romlását lehetséges lassítani. Hogyan segíthet mindezen egy epilepszia kezelésére használt gyógyszer?  A szakemberek ezért folyamatosan keresik azokat a lehetőségeket, melyek javíthatják az Alzheimer-kórosok és családtagjaik életminőségét.

A legújabb kutatási eredmények szerint egy görcsök ellen alkalmazott, az epilepszia kezelésére szolgáló gyógyszer segíthet az Alzheimer-kór lassításában.

A bostoni Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) tudósai egy levetiracetam nevű hatóanyagot tanulmányoztak, és úgy találták, hogy az az Alzheimer-kórosok agyában megfigyelhető, görcsökre hasonlító folyamatok ellen is hatásos. Ezek folyamatok gyakoriak az enyhe mértékű demenciában szenvedőknél, és korábbi kutatások már összefüggésbe hozták őket a kognitív képességek romlásával.

Hogyan akadályozhatja meg a gyógyszer az agykárosodást?

"A görcs tulajdonképpen egy abnormális elektrokémiai folyamat az agyban, mely károsodásokat is okozhat. Ha a gyógyszer segítségével sikerül megakadályoznunk, hogy ez a folyamat végbemenjen, akkor a károsodásokat is megelőzhetjük, így az Alzheimer-kór progressziója is lassítható" - mondta dr. Daniel Z. Press neurológus, a kutatás vezetője.

Az Alzheimer-kóros betegek állapotának javulását remélik az új módszertől Az Alzheimer-kóros betegek állapotának javulását remélik az új módszertől Forrás: EgészségKalauz

A kutatók hét, enyhe mértékű Alzheimer-kórban szenvedő beteg agyát, pontosabban a levetiracetam arra gyakorolt hatását tanulmányozták. A betegeket három alkalommal vizsgálták, EEG és MRI segítségével.

Az előbbi az agy elektromos aktivitását méri, míg az utóbbi az agy vérellátásáról, szerkezetéről alkot képeket. A betegeket három csoportba osztották: vagy alacsony (2,5 mg/kg) vagy magas (7,5 mg/kg) dózisban kapták meg a gyógyszert, vagy pedig inaktív, hatóanyaggal nem rendelkező placebót adtak be nekik injekció formájában.

A kísérlet úgynevezett dupla vak (kettős vak) vizsgálat volt, vagyis sem a betegek, sem pedig az egészségügyi szakemberek nem tudták, hogy ki kapta az aktív hatóanyagot, ki pedig a placebót. A kutatás időtartama során minden beteg "belekerült" egy-egy alkalommal a magas dózisú, az alacsony dózisú vagy a hatóanyag nélküli csoportba.

Hogyan normalizálja az agyműködést a gyógyszer?

Az injekció beadása után újabb EEG és MRI vizsgálatokat végeztek a betegek agyán. Emellett pedig egy, a kognitív funkciókat – például a memóriát – mérő teszteket is elvégeztettek velük.

El lehet kerülni az Alzheimer-kórt? Olvasson tovább!

Az első EEG-vizsgálat során minden beteg agyában abnormális elektrokémiai folyamatokat mértek, vagyis az agyhullámok frekvenciája túl magas vagy túl alacsony volt. A levetiracetam azonban "kiegyenlítette", normalizálta az agyi folyamatokat.

A kognitív képességekben nem volt mérhető változás, de ez a szakemberek szerint nem jelenti azt, hogy a gyógyszer hosszú távú szedése esetén sem javulnak ezen képességek. "Hosszabb ideig tartó vizsgálatokra van szükség, hogy megismerhessük a gyógyszer hatásait. Az egy-egy adag után bekövetkező változások azonban igen ígéretesek" - tette hozzá dr. Press.

A kutatás eredményeit bemutató tanulmány a Journal of Alzheimer's Disease című szaklapban jelent meg.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához