A szklerózis multiplex elleni gyógyszer megakadályozza a betegség teljes kifejlődését
A szklerózis multiplex elleni gyógyszerrel végzett korai kezelés közel felére csökkenti annak kockázatát, hogy az állapot teljesen kifejlett betegséggé alakuljon – áll a The Lancet folyóiratban szerdán közzétett tanulmányban.
A glatiramer acetát kezelést 16 országban összesen 481 betegen tesztelték, akikben jellegzetes lézió, úgynevezett klinikailag izolált szindróma mutatkozott a központi idegrendszerben. Az önkénteseket három évig a szóban forgó gyógyszerrel illetve egy ehhez hasonló placebo készítménnyel kezelték.
A szer a placebóhoz (hatóanyag nélküli készítmény) képest 45 százalékkal csökkentette a "klinikailag markáns" szklerózis multiplex kialakulásának kockázatát. Ezen kívül a gyógyszert szedő csoport esetében a betegek 25 százalékánál több mint kétszer annyi időbe telt, mire a teljesen kifejlett betegség kialakult, ami azt jelenti, hogy a placebo csoportban átlagosan egy év alatt, a gyógyszeres csoportban pedig közel két év alatt jutottak el a teljesen kifejlett betegség kialakulásához.
Világszerte körülbelül egymillió embert érinti a szklerózis multiplex. A degeneratív betegség során az immunrendszer az idegrostokat védő mielinburkot támadja meg. Ennek következtében az idegsejtek között áramló jelzések késedelmet illetve akadályoztatást szenvednek, sőt akár gátlódhatnak, mint egy rossz, érintkezési hibás elektromos vezeték esetében. A rendellenesség súlyosbodó problémákat okoz a koordinációban és az egyensúlyérzékben, és homályos látás illetve egybefolyó beszéd kialakulásához vezet.
"A tanulmány azt bizonyítja, hogy a glatiramer acetát tényleges kezelési lehetőség azon klinikailag izolált szindrómával rendelkező betegek számára, akik a kezelést korán kezdik meg, hogy javíthassák a betegség lefolyásának ellenőrzés alatt tartását" – áll az új tanulmányban. A kutatást Giancarlo Comi, a milánói Vita-Salute Egyetem neurológus professzora vezette.
A készítményt jelenleg a szklerózis multiplex intermittáló (javuló-rosszabbodó) formáinak kezelésére engedélyezik.