Ezeket látta már?

Hirdetés

Vissza-visszatér a hüvelyfolyás? Ezt tehetjük a kellemetlen tünet ellen (x)

Betegségek
2021. április 01. 11:09
Ez is állhat a rendellenes hüvelyi folyás hátterében

A nőgyógyászok elmondása szerint a páciensek a rendellenes hüvelyi folyás miatt keresik fel őket a leggyakrabban. Ezen elváltozás hátterében többféle hüvelyfertőzés állhat, ám a gondokat a legtöbbször bakteriális vaginózis okozza. Mit tehetünk ilyen esetben, illetve hogyan előzhető meg a betegség kialakulása?

De legalább nem „nemi” betegség…

A bakteriális vaginózis (azaz bakteriális eredetű hüvelyfertőzés) a fogamzóképes korú nők körében a leggyakrabban előforduló intim probléma. Nem nemi úton terjed, ennek ellenére gyakran jelentkezik szexuális együttlétet követően, sok esetben pedig „csak” a helytelen tisztálkodási szokások miatt alakul ki.

Ezek a jelek utalnak bakteriális fertőzésre

A bakteriális vaginózis jellegzetes tünete a kellemetlen, leginkább a halra emlékeztető szagú hüvelyi folyás, amelynek intenzitása együttlétet követően fokozódhat. A váladék ilyenkor bőséges, áttetsző vagy szürkésfehér színű. Kísérheti irritáció, viszketés, néha vizelési panaszok, ám előfordulhat akár egyéb tünetek nélkül is, a folyás állagáról és a váladék jellegzetes, kellemetlen szagáról azonban ilyenkor is bakteriális hüvelyfertőzésre gyanakodhatunk.

Miként alakul ki a bakteriális hüvelyfertőzés?

A hüvelyben úgynevezett „mikrobiom” található: egyfajta speciális ökológiai környezet, amely minden nő esetében teljesen egyedi. A mikrobiomot gombák, baktériumok, egysejtűek élettani közössége alkotja, és érzékeny biológiai egyensúly jellemzi.

A „baktérium” szót hallva sokan azonnal a kórokozókra asszociálunk, holott a normál hüvelyflórában jelen vannak például hasznos Lactobacillusok is, amelyek kifejezetten segítik a fertőzések elleni védekezést, hiszen ezek a tejsavbaktériumok biztosítják az egészséges, enyhén savas hüvelyi pH-t. Mivel a kórokozók nem kedvelik a savas környezetet, így ha az intim pH-nk stabil, akkor a bakteriális hüvelyfertőzéstől sem kell különösebben tartanunk. Ám ha a jótékony Lactobacillusok száma valamely okból megcsappan, és emiatt megváltozik a savas pH, a káros baktériumok máris elszaporodhatnak. Ilyenkor észleljük a bakteriális hüvelyfertőzés fentebb már felsorolt kellemetlen tüneteit.

Mi segít bakteriális vaginózis esetén?

Bakteriális hüvelyfertőzés kezelésekor nem elég csupán a kórokozók kiirtásáról gondoskodni az orvosunk által javasolt antibiotikum-kúrával, hanem ugyanilyen fontos feladat a hüvely normál, enyhén savas pH-jának a helyreállítása is, hiszen, amint azt fentebb már írtuk, ez a savas közeg képes gátat vetni a káros baktériumok szaporodásának. Hasznos segítséget jelenthet a Vitagyn C hüvelykrém, amely recept nélkül kapható a patikában.

Ez a készítmény tejsavat, ezüstöt, valamint prebiotikumot tartalmaz. A tejsav a savas hüvelyi környezet helyreállításában segít, a prebiotikum pedig egyfajta „táplálékot” biztosít a saját Lactobacillus-flóránk növekedéséhez, megerősödéséhez. Egyéb, hasonló célú készítmények gyakran tartalmaznak Lactobacillusokat is, azonban az újabb kutatások azt mutatják, hogy a nők hüvelyflórája annyira egyedi, hogy a kívülről bevitt „idegen” mikroorganizmusok nem feltétlenül képesek oda beépülni. A Vitagyn C hüvelykrém nem tartalmaz Lactobacillust, hanem egyes összetevőinek köszönhetően a saját tejsavbaktérium-állomány megerősítéséhez nyújt hatásos segítséget. A készítmény mellé csomagolt egyszer használatos applikátorokkal a Vitagyn C pontosan és higiénikusan adagolható.

Ezért kerülendő a hüvelyöblítés!

Fontos szót ejteni a nők gyakori, ámde káros reakciójáról, ami nem más, mint a hüvelyfertőzés észlelését követő túlzásba vitt tisztálkodás. Ez mondhatni ösztönös, csakhogy minden egyéb testrészünktől eltérően a hüvelyt nem tisztíthatjuk meg szappan és meleg víz segítségével! Ezzel a módszerrel ezt a testtájunkat nemcsak „kipucolni” lehetetlen, hanem egyenesen ártunk is neki. A hüvelyzuhanyt, öblögetést, irrigálást tehát inkább felejtsük el, és legfeljebb olyankor végezzünk ilyesmit, ha azt az orvos írta elő. Minden egyéb esetben csak azt érjük el ezzel, hogy kimossuk a hüvelyből a hasznos Lactobacillusainkat, tönkretéve a savas pH-t, amivel mi magunk nyitunk utat a kórokozók akadálytalan szaporodásának odabent.

Mit tehetünk, hogy elkerüljük a hüvelyfertőzés kialakulását?

A bakteriális vaginózis kialakulásában mindig szerepe van a normál hüvelyi mikrobiom károsodásának, ezért a fertőzés megelőzése érdekében is alkalmazhatjuk a Vitagyn C hüvelykrémet olyan esetekben, amikor tudjuk, hogy a savas pH-nk veszélybe kerülhet. Vannak, akik például fokozottan érzékenyek az uszodák klóros vizére, mert könnyen megbomlik náluk a hüvelyi egyensúly. Sokan ilyenkor tévesen az gondolják, hogy bizonyára a víz volt „fertőzött”, holott legtöbbször csak az intim pH tolódott el lúgos irányba.

De számolnunk kell a fertőzés kialakulásával olyankor is, ha valamely okból antibiotikumot kell szednünk, mert ezek a gyógyszerek nem válogatnak, és a kórokozók mellett a hasznos baktériumállományt, így a hüvelyflóra védelmét biztosító Lactobacillusokat is megtizedelhetik. Uszoda vagy wellness után, illetve antibiotikum-szedést követően tehát ugyancsak érdemes segítségül hívnunk a Vitagyn C hüvelykrémet, amelynek időben megkezdett használatával jó eséllyel kivédhető a bakteriális fertőzés kialakulása.

Fontos a körültekintő intim higiénia

Ha meg szeretnénk óvni a hüvelyi mikrobiom egészségét, az is fontos, hogy észszerűen tisztálkodjunk odalent. Amint arról már volt szó, kerüljük a hüvelyöblítést, továbbá ne használjunk lúgos, illetve illatosított készítményeket az intim területeinken. Ez vonatkozik a szappanokra, intim spray-kre és egyéb illatosított kencékre. Intim borotválásnál különösen vigyázzunk, hogy a borotvahab vagy -gél ne kerüljön be a hüvelybe, mert felboríthatja a mikrobiom érzékeny egyensúlyát. A szeméremtájék tisztításához legfeljebb pH-barát, speciális mosakodókat használjunk.

A WC-használat kapcsán is tartsunk be bizonyos óvatossági szabályokat: előtte is mindig mossunk kezet, a törlés pedig kizárólag elölről hátrafelé történjék!

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária
# Vitagyn # bakteriális vaginózis # hüvelyfolyás # hüvelyfertőzés # szexuális együttlét # antibiotikum-kura # intim higiénia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés