Ezeket látta már?

Nem biztos, hogy a meleg okozza bokaduzzanatát - ez a probléma is kiválthatja

boka duzzanat oka pajzsmirigyzavar

Ha önnek is gyakran bedagadnak a bokái, akkor érdemes erre a gyakori hormonzavarra is gondolnia!

Bokaduzzanat esetén a legtöbben a kánikulát teszik felelőssé, esetleg visszértágulatra, szívbetegségre vagy magas vérnyomásra gondolnak, pedig egészen más is állhat a hátterében.

Mi utalhat pajzsmirigyzavarra?

- Egyre több hölgy keres fel, hogy szeretne megszabadulni felesleges kilóitól, a derék körül lerakódott zsírpárnáktól. Gyakran már laboratóriumi vizsgálatok eredményeit is hozzák magukkal – mondja Balázs Csaba professzor, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa. Több beteg panaszkodik arról, hogy annak ellenére, hogy ügyel az étkezésre, rendszeresen mozog, a plusz kilók mégis megmagyarázhatatlanul kúsznak fel rá, rövid idő alatt. Ilyen esetben valóban fontos a pajzsmirigy állapotának ellenőrzése.

Hiába csökkent az étvágy, a pajzsmirigyzavar hízást okozhat

Napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Kétségtelen, hogy hátterében gyakran áll a csökkent étvágy ellenére is kialakuló elhízás. Ezért számos országban, kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot.

Egy nemrégiben készült kutatásban a szerzők 12 csökkent pajzsmirigy működésű beteget vizsgáltak 1 éven át és a testsúlyuk mellett meghatározták a testtömeg indexet (BMI-t), a szövetek összetételét, az egyének fizikai aktivitását is. Azt találták, hogy jól beállított pajzsmirigykezelés mellett, a vizsgált egyének átlagos testsúlya 83.7 kg-ról 79.4 kg-ra csökkent, ezzel egyidejűleg növekedett fizikai és szellemi aktivitásuk.

Vizes láb, püffedt boka

A testsúly csökkenését elsősorban az úgynevezett megkötött, "rejtett" víz kiürülésére vezették vissza. Ez a megkötött víz (mixödéma) sokszor látható is a pajzsmirigybetegek szeme körül és lábán egyaránt, melyet gyakran súlyfelesleggel kevernek össze. A mixödéma a megfelelő kezeléssel jelentősen csökkenthető.

Mi okozza pajzsmirigyzavar esetén az ödémát?

A szakértők úgy vélik, hogy a pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) receptor okozta fibroblaszt-stimuláció növeli az úgynevezett glükózaminoglikán lerakódását, ami ödémát, folyadékvisszatartást eredményez. Ráadásul a pajzsmirigy túlműködése is hasonló panaszokat okozhat: ekkor jellemzően a következtében fellépő pangásos szívelégtelenség, pulmonális hipertónia miatt lép fel a probléma

Megfelelő kezeléssel

Amennyiben pajzsmirigyzavar miatt van jelen az ödéma, úgy megfelelő terápiával csökkenthető a probléma. Fontos, hogy a diagnózis felállításához a laborlelet mellett mindig figyelembe kell venni a beteg tüneteit és az egyéb (például ultrahang) vizsgálati eredményeit.

Összegzés

  • A bokaduzzanat egy gyakori hormonzavar jele is lehet.
  • Az elhízást hormonális problémák is okozhatják.
  • A pajzsmirigy problémák csökkent étvágy ellenére is elhízáshoz, ödémához vezethetnek.
  • A jól beállított pajzsmirigykezelés csökkentheti a testsúlyt és növelheti a fizikai aktivitást.
  • Az ödéma és folyadékvisszatartás hátterében pajzsmirigyproblémák is állhatnak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Pajzsmirigy alul- vagy túlműködés? Számtalanszor ez a 2 betegség áll mögötte

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

pajzsmirigybetegség

Forrás: www.endokrinkozpont.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához