Pajzsmirigy göb: így derítheti ki, hogy jó-vagy rosszindulatú a csomó
A pajzsmirigy göbök sokszor nagy riadalmat keltenek, mivel akár rosszindulatúak is lehetnek.
Nem mindig egyszerű eldönteni, hogy a pajzsmirigy göb jó-vagy rosszindulatú. Ez a módszer segíthet. Ennek egy lehetséges, már rendelői körülmények közt is elérhető vizsgálati módja a termográfia vagy hőkamerás vizsgálat, melyről bővebben Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa ad felvilágosítást.
Pajzsmirigy göbök tünetei
- szorító érzés a nyakban
- hormontermelési zavar
- nyelési nehézség
- rekedt hang
- légzési nehézség
Hideg és meleg göbök
A pajzsmirigy göb diagnózisát követően meg kell határozni, hogy az adott göb jó, vagy rosszindulatú. Ennek érdekében a kivizsgálás során az orvos elvégezi a pajzsmirigy fizikális vizsgálatát, tapintással ellenőrizi a pajzsmirigy állapotát. Ultrahangos vizsgálatra is sor kerül, mellyel a kisebb, nehezebben kitapintható göböket is ki lehet mutatni. Azt pedig, hogy a göb hideg, vagy meleg, az izotópos vizsgálat során lehet megállapítani. A meleg göb fokozott mértékben tárolja, a hideg göb viszont nem vesz fel izotópot. Ezt követően, hideg göb esetén el kell végezni a citológiai vizsgálatot is, ennek eredménye azonban nem mindig egyértelmű.
Prof. Balázs Csaba elmondta, hogy a finomtű biopszia (FNAB) elvégzése során, az esetek 15-30%-ában határozatlan eredmény születik. Ez pedig nagy probléma, hiszen, ha a göb valóban rosszindulatú, mint az összes pajzsmirigy göb 7-15%-ában, akkor mielőbb el kell távolítani. A feleslegesen végzett műtétet orvos és beteg egyaránt szeretné elkerülni, így más műtét előtti diagnosztikai technikai eljárást is alkalmazni kell annak érdekében, hogy egyértelmű legyen a diagnózis. Ilyen helyzetben nyújt segítséget az infravörös termográfia.
Termográfia: nem invazív, fájdalmatlan vizsgálat
A termográfia a bőr hőmérsékletét méri. A vizsgálat során ebből mindössze annyit érzékelünk, mintha egy fényképet készítene a nyak területéről az orvos. Az eddigi komplikált és igen költséges termográfia ugyanis ma már elérhető egy okostelefonra letölthető alkalmazás segítségével is, ehhez egy kiegészítő eszközt kell csak a telefonra csatlakoztatni. A felvételen a bőr hőmérséklete látható, a melegebb területeket piros, a hidegebbet kék szín jelzi.
Balázs professzortól megtudtuk, hogy a göbökben az erek növekedése a helyi bőrhőmérséklet emelkedésével járhat. Ezenkívül a rosszindulatú sejtszaporulat (sejtek számának növekedése) által termelt nitrogén-oxid szint növekedése helyi értágulatokat eredményez, ami egyre több hő kibocsájtáshoz vezet, a rosszindulatú pajzsmirigy göbök tehát magasabb hőmérsékletet mutatnak. Ez a hő az infra tartományban található, ezért lehetséges a mérése hőkamerával.
Balázs professzor örömtelinek nevezte, hogy a termográfia bekerült az orvosi gyakorlatba, ám egyúttal arra is figyelmeztet, hogy a hőkamera önmagában nem, csak más képalkotási móddal együtt nyújt segítséget a pajzsmirigy betegségeinek diagnózisában.
Összegzés
- A pajzsmirigy göbök lehetnek rosszindulatúak is, ezért fontos a megfelelő vizsgálatok elvégzése.
- A termográfia vagy hőkamerás vizsgálat egy lehetséges módszer a pajzsmirigy göbök diagnosztizálására.
- Az ultrahangos vizsgálat segít kimutatni a nehezen kitapintható göböket.
- Az izotópos vizsgálat segítségével meg lehet állapítani, hogy a göb hideg vagy meleg.
- A termográfia méri a bőr hőmérsékletét és segítséget nyújthat a pajzsmirigy betegségeinek diagnosztizálásában.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!