Pajzsmirigy problémára gyanakszik? Ezek a vizsgálatok a legfontosabbak
Ha a pajzsmirigy rendellenes működése okozza a panaszokat, akkor a szakorvosi kezelés elengedhetetlen – mutatjuk, mire lesz szüksége.
Akár már diagnosztizáltak valakinél pajzsmirigy betegséget, akár csak a gyanú merült fel, vannak olyan vizsgálatok, melyek fontosak a nyomon követés, valamint a pontos diagnózis felállítása céljából. Dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát ezekről a vizsgálatokról kérdeztük.
Laborvizsgálatok
Az egyik legfontosabb az a vérvétel, melynek során meghatározásra kerülnek a pajzsmirigy hormonok szintje, valamint a szerv működését befolyásoló anyagok mennyisége. A legfontosabbak a következők:
T4, T3: ezek a pajzsmirigy hormonjai. A T4 tulajdonképpen a T3 előanyaga- ez a már aktív pajzsmirigyhormon.
TSH: az agyalapi mirigy hormonja, mely pajzsmirigy stimuláló/serkentő hormonként ismert. Amennyiben kevés pajzsmirigyhormon termelődik, úgy ellensúlyozás gyanánt több TSH termelődik, míg, ha túl sok a T3/T4, akkor kevesebb. Éppen ezért az esetek többségében jól mutatja, ha a szerv alul/vagy túlműködik.
ATPO: a TPO (tireo-peroxidáz) enzim egy olyan fehérje, ami a pajzsmirigy hormonok szintézisében játszik fontos szerepet. Az ATPO az ellene termelt antitest, ami gátolja a hormonok egymásba való alakulását. Ezért kevés (aktív) pajzsmirigyhormon lesz a szervezetben.
RT3: ez a reverz T3, ami a T4-ből hibásan keletkezik. A baj az, hogy ez egy inaktív hormon (ellentétben a T3-mal), de ugyanúgy beépül a sejtekbe, így a T3 nem tud. Bizonyos mennyiségben normál esetben is termelődik, ám ha megugrik a szintje, akkor pajzsmirigy alulműködés tünetei lépnek fel. Érdekesség, hogy a TSH ilyenkor normál tartományon belül mozoghat, így, ha alulműködés panaszait észleli, TSH-ja mégis a referenciatartományon belül van, érdemes ellenőriztetni a rT3 szintjét.
Vizeletvizsgálat
Jód: a jód köztudottan igen fontos anyag a pajzsmirigy normál működésében, ugyanis hiányában nem megy végbe tökéletesen a T4-T3 szintézis, ráadásul a pajzsmirigy hormonok alkotórésze. Hiányában pajzsmirigy alulműködés, strúma is kialakulhat. A jód szint mérése 24 órán át gyűjtött vizeletből történik.
Pajzsmirigy ultrahang
A pontos diagnózishoz elengedhetetlen a pajzsmirigy ultrahang vizsgálata is. Erre mind alul- mind túlműködés esetén szükség van, valamint olyan tünetek esetén, melyek göbök, strúma, gyulladás, rák jelenlétére utalnak. A szerv ultrahang ellenőrzése során szemügyre vehető a mirigy mérete, szerkezete, láthatóvá válnak a göbök, ciszták, esetleges gyulladások is. A vizsgálat semmilyen kellemetlenséggel nem jár, előkészületet nem igényel, teljesen biztonságos és akárhányszor megismételhető.
Ilyen tünetek esetén érdemes pajzsmirigy ultrahangra menni:
- Pajzsmirigy hormontermelési zavarai, aznak gyanúja esetén
- Nyaki szorító érzés
- Nyelési nehézségek
- Nem szűnő rekedtség
- Nyomon követés esetén
- Pajzsmirigy izotóp vizsgálata
Izotóp vizsgálatra főleg göbök esetén van szükség
Az intravénás injekcióval (esetleg szájon át szedhető tablettával) bejuttatott radioaktív izotópot a működő pajzsmirigy szövet, aktivitásával arányos mértékben felveszi- mondja dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa. A pajzsmirigy göbök típusának meghatározásában van nagy szerepe- ha a göbökben az izotóp felhalmozódik, pirossá válik (meleg göb), míg ha nem, akkor a képen világos színű (hideg göb) Általánosságban elmondható, hogy a hideg göbök lehetnek rákosak, a meleg göbök csak igen ritkán. A göb mérete, típusa, növekedési üteme és az általa okozott panaszok alapján dönti el az orvos, milyen terápiára van szüksége a betegnek (meglehet, hogy csak figyelemmel kell kísérni a göböket, de akár műtétre is sor kerülhet).
Aspirációs citológia
Hogy el lehessen dönteni, jó-vagy rosszindulatú a göb, aspirációs citológiára (ultrahang vezérelt vékonytű biopszia) van szükség. A vizsgálattal pontos képet kapunk a göb belső állományáról, tartalmaz-e rosszindulatú daganatos sejteket. Aspirációs citológia során először a bőrt fertőtlenítik, majd bőr fertőtlenítése után a szakorvos vékony tűt vezet a gyanús képletbe. A mintavételt ultrahang vizsgálat segíti, hogy a mintavétel a megfelelő helyről történjen.
Összegzés
- A pajzsmirigy rendellenes működése szakorvosi kezelést igényel.
- Fontos vizsgálatok: vérvétel a pajzsmirigy hormonok szintjének meghatározására, TSH, ATPO, RT3 és a jódszint mérése.
- Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat szükséges alul- és túlműködés esetén, valamint göbök, strúma, gyulladás és rák jelenlétének felmérésére.
- Aspirációs citológia során meghatározható, hogy rosszindulatú-e a pajzsmirigy göb.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Kapar a torka? Hétköznapi torokfájással, rekedtséggel is jelezhet a pajzsmirigyrák