Pajzsmirigyzavar - ezért lehet az, hogy tünetei nem múlnak gyógyszerszedés hatására sem
Előfordulhat, hogy valaki hiába szedi a pajzsmirigyzavarra való gyógyszerét, mégse javulnak a tünetei. Eláruljuk, mi minden okozhatja ezt.
A pajzsmirigyzavarok - legyen az alul-vagy túlműködés -, igen kellemetlen tüneteket okozhatnak, melyek kihathatnak az érintettek napjaira. Az állandó fáradtság, a stressz, a túlsúly és az emésztési panaszok jelentősen befolyásolják az életminőséget, nem csoda, hogy a betegek mielőbb meg szeretnének tőlük szabadulni. Igen ám, de mi van akkor, hogy kezelés hatására sem csillapodnak, illetve múlnak el a tünetek?
Pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb tünetei
- túlsúly (normál étkezés mellett)
- székrekedés
- puffadás
- fáradtság
- hajhullás
- depresszió
- csökkent hidegtűrés
- száraz, sápadt bőr
- menstruációs panaszok
- meddőség
- alacsony vérnyomás
Pajzsmirigy túlműködés leggyakoribb tünetei
- fogyás (normál étkezés mellett)
- szapora pulzus
- idegesség
- hajhullás
- hasmenés
- fokozott verejtékezés
- csökkent melegtűrés
- magas vérnyomás
A pajzsmirigyzavarok kezelése
Amennyiben felmerül valamilyen pajzsmirigyzavar esélye, úgy laborvizsgálattal ellenőrizni kell a TSH, a T3, a T4 és az ATPO szintjét, valamint ultrahanggal alaposan meg kell vizsgálni a pajzsmirigy állapotát - ennek során szemügyre vehető a szerv mérete, gyulladása, illetve az, hogy vannak-e jelen göbök.
Pajzsmirigyzavar fennállása esetén a terápia legtöbbször gyógyszeres (ritkábban szükség lehet izotópos kezelésre, esetleg műtétre). Ezáltal a hormonszintek az optimális tartományba kerülnek, a tünetek pedig megszűnnek (de minimum jelentősen csökkennek). Ám felmerülhet a kérdés, hogy mi van akkor, ha mégsem? Ha már több hónapja az orvos utasításai szerint szedi a felírt készítményeket, ám nincs változás?
Mi okozhatja azt, ha nem használ a gyógyszer?
Általánosságban elmondható, hogy kb. 3 hónap múlva már észrevehető változásokat tapasztalnak a betegek a gyógyszer hatására. Ha a panaszok továbbra is fennállnak, annak az alábbi okai lehetnek:
Rossz dózis
Ez a legegyszerűbb magyarázat. Ilyenkor a laborértékek is azt mutatják, hogy nem hatásos az alkalmazott kezelés. A megoldás ekkor a dózis növelése.
Reverz T3
Előfordulhat, hogy jó a TSH, a T4, a T3 értéke is, a panaszok azonban ugyanúgy jelen vannak. Ilyenkor érdemes megvizsgáltatni az ún. reverz T3 (rT3) szintjét, mivel könnyen lehet, hogy ennek nagy mennyisége okozza a problémát. Ez lényegében egy inaktív hormon, mely a T4-ből keletkezik, ám hibásan. A baj ezzel az, hogy ekkor a T3 (ami aktív) nem képes beépülni a sejtekbe, mivel az rT3 elfoglalja a T3 kötődési helyeit. Amennyiben több az rT3 mint a T3, akkor ugyanúgy jelen vannak a pajzsmirigy alulműködésre jellemző tünetek, mivel az aktív hormon nem képes kifejteni hatását. Szerencsére az állapot könnyen, gyógyszeresen kezelhető.
Jód
Igen sokan önszorgalomból pótolják a jódot. Bár a pajzsmirigyzavarok gyakran ennek hiánya miatt lépnek fel, fontos, hogy vannak olyan állapotok, amikor a plusz jód csak ront az állapoton. Pajzsmirigy túlműködés, autoimmun gyulladás esetén ezzel tovább fokozhatja a zavaró tüneteket.
Változás a testsúlyban
Ilyenkor azt tapasztalhatja, hogy az eddig alkalmazott és jól bevált terápia hatástalanná válik. Éppen ezért, már 10%-os változást is jelezni kell az orvosnak, hiszen ekkor más dózisra lehet szüksége.
Más endokrin betegségek
Nagyon gyakori, hogy az illető kivizsgáltatja magát pajzsmirigyzavarra, az orvos diagnosztizál is nála alul-vagy túlműködést, ám a kezelés nem hozza meg a várt javulást. A panaszok ugyanúgy jelen vannak, ám a laboreredmények szerint az állapot helyreállt, a hormonszintek optimális tartományba kerültek. Ilyenkor könnyen lehet, hogy más endokrin probléma is jelen van. Egyáltalán nem ritka az, amikor több hormonzavar egyszerre áll fenn, hiszen ez egy összefüggő rendszer: ha valahova hiba csúszik, az több mindent is magával ránthat. A pajzsmirigyzavarok mellett általában inzulinrezisztencia és Cushing kór van jelen, de érdemes tudni, hogy gluténérzékenységgel is gyakran párosul.
Amennyiben a többi állapotot is kezelik, úgy a tüneteknek is búcsút inthet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!