Ezeket látta már?

Ezek a tünetek jelezhetik, hogy probléma van a pajzsmirigyével

Tünet
2025. március 30. 06:14
pajzsmirigyzavar, hormonzavar, túlműködés, alulműködés

Minden 10. magyar ebben a betegségben szenved, de sokan nem tudnak róla.

Az elmúlt évtizedek során a pajzsmirigybetegségek egyre több embert érintenek világszerte, és ez alól hazánk sem kivétel. Becslések szerint a globális lakosságot nézve a betegek száma 13 millió felett van, de egyes kalkulációk alapján meghaladhatja az 50 milliót is. A magyar lakosságnak 10-15 százaléka szenved valamilyen pajzsmirigyzavartól, legyen szó alul- vagy túlműködésről, vagy autoimmun eredetű betegségekről. Magyarországon jelenleg a pajzsmirigy alulműködés az egyik leggyakoribb hormonális betegség, amely a nőknél akár nyolcszor gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál. Ennek ellenére az érintetteknek nagyjából csak a fele kerül ténylegesen diagnosztizálásra.

Miért gond, ha nem működik jól a pajzsmirigy?

A pajzsmirigy fő feladata a hormontermelés. Alapvető szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális és agyi működésben. Szinte nincs olyan szerv, amelyet a pajzsmirigyhormonok ne befolyásolnának. Ezek a hormonok elengedhetetlenek az élethez, azonban túlzott mennyiségben veszélyes, akár életveszélyes állapotot is előidézhetnek, sőt halálhoz is vezethetnek.

A legújabb vizsgálatok szerint a pajzsmirigy problémák egyre inkább népbetegségnek számítanak. Becslések szerint a betegek száma 13 millió felett van, de egyes kalkulációk alapján meghaladhatja az 50 milliót is. Európában ez a szám a teljes lakosság 6 százaléka, míg Magyarországon 10-15 százalék.

Az alulműködés a népesség 4,4 százalékát, a túlzott működés pedig 1,4 százalékát érinti[4]. Hazánkban a pajzsmirigy alulműködés az egyik leggyakoribb hormonbetegség, a teljes lakosság 10 százalékát érinti. A nőknél nyolcszor gyakoribb a pajzsmirigy betegségek előfordulása, mint a férfiaknál, Magyarországon mintegy 75-80 százalék a nők aránya. Azonban az eseteknek csupán a fele kerül ténylegesen diagnosztizálásra, mivel a tünetek sokszor enyhék, nehezen felismerhetők.

- A pajzsmirigy autoimmun gyulladása - közismert nevén a Hashimoto-kór - a lakosság 25 százalékát, míg a pajzsmirigy alulműködés a lakosság 10-15 százalékát érinti. A betegség kialakulásának befolyásoló tényezői a zsíros, gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó, laktóz- és gluténgazdag étrendek. Emellett gyulladásfokozó hatással rendelkezik a dohányzás is – mondta dr. Mitache András, az Affidea Magyarország belgyógyász-endokrinológus szakorvosa.

- A kiegyensúlyozott étrend, a gyorsan felszívódó szénhidrátok kerülése, a szelén, a cink, a B vitaminban gazdag étrend azonban segíthet elkerülni a pajzsmirigy betegségeket. Amennyiben már meglévő gyulladásos autoimmun betegséget diagnosztizálnak valakinél, a glutén- és laktózcsökkentett étrend csökkentheti a gyulladást. A pihentető 6-7 órás alvás, stressz kerülése, dohányzás elhagyása, rendszeres testmozgás is javíthat a pajzsmirigy működésén– tette hozzá a szakember.

Milyen tünetei lehetnek a pajzsmirigybetegségeknek?

A legjellemzőbb panaszok közé tartozik a fáradtság, alvászavar, súlyváltozások, hangulati ingadozások, magas koleszterinszint, bélproblémák, valamint menstruációs és termékenységi problémák. A pajzsmirigy alulműködés további tünetei közé tartozik az álmosság, a hízás, a székrekedés, a depresszió és a hidegintolerancia. Ezzel szemben a túlműködés gyakori jelei a szapora szívverés, az idegesség, a hasmenés, a jelentős étkezés melletti fogyás és a fokozott izzadás.

Közös tüneteik is lehetnek

Vannak tünetek, melyek felléphetnek mind alul-mind túlműködés esetén:

  • hajhullás
  • menstruációs zavarok
  • meddőség
  • alvászavarok

További pajzsmirigybetegségek

Az alul- és a túlműködésen kívül egyéb betegségeket is megkülönböztetünk, melyek a pajzsmirigyet érintik. Ilyen például a strúma, amely a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti, ennek leggyakoribb oka a jódhiány. A fentebb említett Hashimoto-kór pedig a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegsége. Ennek kialakulása annak köszönhető, hogy a pajzsmirigy problémákkal küzdő emberek 90 százalékánál a szervezet megpróbál ellenanyagot termelni, viszont ezzel a saját egészséges szöveteit is elpusztítja, és rossz bélműködés alakul ki. Ez beindít egy gyulladásos folyamatot, ami olyan mértékű szövetkárosodáshoz vezet, hogy kialakul a pajzsmirigy alulműködés. Emellett a betegségeket okozhatják ciszták, valamint súlyosabb esetben daganatok is.

Kezelési módok

A pajzsmirigybetegségek kezelésében többféle megoldás létezik, amelyek közül az orvosok az adott állapot súlyossága és jellege alapján választanak. Az egyik legelterjedtebb kezelési mód a sebészi beavatkozás, amely rutinszerű eljárásnak számít, ám különös figyelmet igényel a műtét során a mellékpajzsmirigyek és a pajzsmirigy környezetében futó fontos idegek és erek védelme. A műtétre például rosszindulatú pajzsmirigydaganat esetén, illetve bizonytalan eredményű citológiai vizsgálat után lehet szükség, vagy abban az esetben, ha a pajzsmirigy megnagyobbodása nyomást gyakorol a környező szervekre, például a nyelőcsőre.

Egy másik hatékony kezelési módszer a radiójód-kezelés, amely során a pajzsmirigy felveszi a szervezetbe juttatott radioaktív jódot. Ennek hatására a sugárzás elpusztítja a pajzsmirigy szöveteit, ami különösen eredményes a pajzsmirigy túlműködés esetén, vagy bizonyos pajzsmirigydaganatok utókezeléseként.

A pajzsmirigybetegségek kezelésében fontos szerepet játszik a megfelelő diéta is. A pajzsmirigy megfelelő működésének fenntartásához nélkülözhetetlen a hormontermelést támogató mikrotápanyagokban (például a jód, szelén, vas és D-vitamin) gazdag étrend. A kiegyensúlyozott, változatos étkezés segít fenntartani az egészséges testsúlyt és támogatja a hormonháztartás egyensúlyát, ezáltal hozzájárulva a pajzsmirigy egészségének megőrzéséhez.

Összegzés

  • A nőknél nyolcszor gyakoribb a pajzsmirigybetegségek előfordulása, mint a férfiaknál
  • A pajzsmirigy autoimmun gyulladása - közismert nevén a Hashimoto-kór - a lakosság 25 százalékát érinti.
  • A betegség kialakulását befolyásoló tényezők a zsíros, gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó étrend és a dohányzás.
  • Az egyik legjellemzőbb panasz a fáradtság, alvászavar, súlyváltozások, hangulati ingadozások.
Meddig muszáj szedni a pajzsmirigy gyógyszert? A szakorvos elmondja
Ez a cikk is érdekelheti

Meddig muszáj szedni a pajzsmirigy gyógyszert? A szakorvos elmondja

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Források:

[1] https://www.egeszsegkalauz.hu/betegsegek/hormonalis-betegsegek/pajzsmirigybetegseg-oka-stressz-pajzsmirigyzavar/876df1e

[2] https://bodywakes.hu/az-egeszseges-pajzsmirigy-es-bel-kapcsolata

[3] https://www.webbeteg.hu/cikkek/endokrin/3585/pajzsmirigybetegsegek-tunetek-es-onvizsgalat

[4] https://www.endokrinkozpont.hu/pajzsmirigy

[5] https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/belgyogyaszat/cikkek/laborertekek-amelyek-jelzik-a-pajzsmirigybetegseget

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Affidea
# pajzsmirigy # pajzsmirigyzavar # hormonzavar # fáradtság # szapora szívverés # strúma # Hashimoto # fokozott izzadás # székrekedés # pajzsmirigy túlműködés # pajzsmirigy alulműködés # hajhullás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés