Pajzsmirigyzavar - és pszichiátriai betegség?
A depresszióval, szorongással és egyéb pszichiátriai zavarokkal kezelt páciensek esetében az orvosok gyakran mérnek abnormális vérszintet a pajzsmirigyhormonokban. A kutatók szerint a probléma sikeres kezelésével javítani lehetne a páciensek hangulatát, memóriáját és gondolkodását is.
A kutatók jelenleg a kisebb, nem klinikai jellegű pajzsmirigyproblémák és bizonyos emberek pszichiátriai betegsége között fennálló erősen vitatott kapcsolatot próbálják meg feltérképezni.
A vizsgálatok során a kutatók megfigyelték, hogy a nem klinikai jellegű hipotireózis sikeres kezelésével egyidejűleg néhány páciens esetében a pszichiátriai problémák is enyhültek, ráadásul sikeresen megelőzték a jövőbeli kognitív hanyatlást is, mondta Dr. Russell Joffe, a North Shore – Long Island Zsidó Egészségközpont pszichiátere. A hipotireózis a pajzsmirigy elégtelen működése, melynek következtében túl kevés pajzsmirigyhormon termelődik, és a szervezet életfontosságú funkciói lelassulnak.
Az emberi pajzsmirigy tömege 20 – 40 gramm. Maximális fejlettségét a serdülőkorban éri el, a nőké valamivel nagyobb, mint a férfiaké. Idősebb korban csökken a nagysága. A szervet mikroszkopikus méretű üregek (tüszők) töltik ki. A pajzsmirigy a belső elválasztású mirigyek közé tartozik, vagyis hormonokat termel, melyeket közvetlenül a véráramba juttat. Ezek a hormonok, a tiroxin, vagy T4 és a trijódtironin, más néven T3 számos biológiai és fizikai folyamatért felelősek, köztük a testhőmérséklet és a szívritmus szabályozásáért, valamint a kognitív funkciókért.
Az orvosok hosszú ideg vitatták a pszichiátriai szimptómák és a pajzsmirigyproblémák közötti kapcsolat természetét. "Ez egy kicsit olyan, mint a tyúk-tojás probléma, egyelőre nem tudjuk melyik volt előbb. Vajon a már meglévő pajzsmirigyprobléma okozza a pszichiátriai tüneteket, vagy éppen fordítva, a pszichiátriai zavarok hatására alakul ki a pajzsmirigy betegsége?" - tette fel a kérdést Dr. Jennifer Davis, a Brown Egyetem pszichiáter és emberi viselkedést kutató docense.