A pajzsmirigy-túlműködés 9 hétköznapinak tűnő jele: a fokozott izzadás az egyik
Ne vegye félvállról ezeket a jeleket a szakember szerint!
Az egész szervezetre hatással vannak a pajzsmirigy által termelt hormonok: szerepet játszanak egyebek mellett a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, az agyi működésben, befolyásolják a vérnyomást, a gyomor-bél működését, hatással vannak hangulatunkra.
A Basedow-Graves kór háttere
Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ismerteti a legfontosabbakat. A pajzsmirigy-túlműködés tünetei között található:
- a szapora szívverés,
- nehezebb koncentráció,
- ingerlékenység,
- álmatlanság, illetve
- az étkezés melletti fogyás,
- csökkent melegtűrés,
- fokozott izzadás,
- menstruációs zavarok.
- Sokszor már egyetlen egy jelből, az előre dülledő szemekből sejtheti az orvos, hogy mi okozhat problémát.
A pajzsmirigy-túlműködés hátterében meghúzódhat a pajzsmirigy gyulladása, a túl sok jód jelenléte a szervezetben, valamint akár egy autoimmun betegség, a Basedow-Graves kór is, amely leginkább a 20 és 40 év közötti nőket érinti, és nagy mértékben felelősek a kialakulásáért a környezeti tényezők, így például a stresszes életmód, a túl nagy lelki megterhelés, illetve fontos tényező a genetikai hajlam is. A kór kialakulásában a TSH receptor ellen stimuláló antitest játszik fontos szerepet, amely a fokozott hormontermelés okozója.
Komplex kivizsgálás és terápia
A fizikális vizsgálatot követi a vérvizsgálat főként a TSH-szint meghatározásával. Amennyiben a TSH koncentráció alacsony, a pajzsmirigy fokozott mennyiségű T4-t és T3-t termel. A laborvizsgálatot – amelynek hangsúlyos része a szabad T4, valamint totál vagy szabad T3 szint mérése – követően nagyon fontos az ultrahang vizsgálat is, amelyből a pajzsmirigy méretére, szerkezetére, vérellátására, esetleges cisztáira, gyulladására lehet következtetni, az izotópvizsgálattal pedig az derül ki, hogy a pajzsmirigynek pontosan milyen típusú túlműködése van.
A kezelés során nélkülözhetetlen az életmód terápia megfelelő étkezéssel és mozgással, ugyanis társulhat a kórhoz akár 1-es típusú cukorbetegség, lisztérzékenység is, valamint a stressz kiküszöbölése is hangsúlyos. Szükség lehet gyógyszeres kezelésre, ennek célja a túlműködés normalizálása, illetve szóba jöhet műtéti vagy izotópos terápia. A pajzsmirigy túlműködés kezelése során lényeges a rendszeres laborvizsgálat, és az egészségi állapot ellenőrzése, amelyet szintén endokrinológus szakorvos végez.
A pajzsmirigybetegségek megelőzése
Figyelni kell a megfelelő jódfogyasztásra: a napi jódszükséglet felnőttkorban 150 µg (terhesség, szoptatás esetén 200 µg). A jód természetes forrása a tengeri halak, valamint a jódozott konyhasó. A megfelelő jódmennyiség biztosítása mellett lényeges a szelén bevitele (50-100 µg/nap) is.
Az egészséges anyagcsere-folyamatok fenntartása érdekében általános érvénnyel kiemelendő a rendszeres testmozgás megelőző szerepe és a testsúly rendezése.
A dohányzás a pajzsmirigybetegségeket is súlyosbíthatja, ezért ajánlott a dohányzás mellőzése. A dohányzásról való leszokáshoz igénybe vehető lehetőségekről érdeklődhet háziorvosánál, aki a megfelelő szakemberhez vagy szervezethez tudja irányítani.
Olvasta már?
- Pajzsmirigy gondok esetén különösen figyelni kell a várandós vitaminok összetevőivel!
- Éjszakai izzadás: van, amikor ezzel jelez a daganat
- Így jelezheti a szem a pajzsmirigybetegséget
- Magas vérnyomás: van, amikor pajzsmirigybetegség okozza
- Gombócérzés a torokban: ha ezzel a tünettel társul, pajzsmirigy betegség is okozhatja
- Ez a nő nem tudta, hogy rákos, pedig a nyakán 1 éven át ott volt a jele
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!