Pajzsmirigy beteg? Ezt tegye, mielőtt a T3-szintjét ellenőrizteti
A trijód-tironin, vagyis a T3 egy olyan hormon, amit a pajzsmirigy termel, és amelynek alacsony vagy magas értéke alul- vagy felülműködésre utalhat.
Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológusa arról beszélt, mikor érdemes ellenőriztetni a T3-szintet és miért fontos a laborvizsgálat előtt az orvosi iránymutatás.
Mennyi a normál T3-szint?
A pajzsmirigy által termelt hormonok szabályozzák a szervezet energiaháztartását. Maga a szerv az ún. T4 hormont termeli, amely részben a pajzsmirigyben, részben a testben alakul át T3-má. Ez a két hormon együttesen számos testi funkcióért felel, mint például a szívverés, a testhőmérséklet, az anyagcsere – ez utóbbi pedig nyilvánvalóan hatással van a testsúlyra. A T3 két formában található meg a vérben: a fehérjéhez kötött T3 könnyen cirkulál a testben, míg a fehérjéhez nem kötött hormon szabadon mozoghat. Az ún. totál T3 mindkét formában méri a T3-at, az értéket a laboratóriumok ng /dl-ben határozzák meg (az ng nanogrammot jelent).
A normál totál T3 érték 75-196 ng/dl közt van, míg a szabad T3 normál értéke 0,2-0,5 ng /dl.
Ezt az értéket számos tényező befolyásolja, többek közt életkor, terhesség és bizonyos betegségek, például amelyek a májat érintik. Vagyis a normáltól eltérő T3 érték még nem jelent feltétlenül pajzsmirigy betegséget, azonban további kivizsgálás szükségességét vetheti fel.
Mikor kell ellenőriztetni a T3-szintet?
- Ha felmerül valamilyen probléma a pajzsmirigy működésével kapcsolatban, érdemes megnézetni a laborvizsgálatok során a T3 és természetesen a T4 szintet is - ismerteti dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus.
A páciensek maguk is sokszor úgy érkeznek hozzánk, hogy pajzsmirigy betegségre gyanakszanak, amikor olyan tüneteket tapasztalnak, mint például izzadás, remegés, fáradtság, hangulatzavarok, hideg- vagy meleg érzékenység, alvási nehézségek, hajhullás, szabálytalan szívverés, megmagyarázhatatlan fogyás, légszomj, gyakori vizelés. Az is előfordul, hogy nem a tünetek, hanem bizonyos állapotok teszik szükségessé a pajzsmirigyműködés vizsgálatát. Ilyen lehet többek közt az 1-es típusú cukorbetegség, a vashiányos vérszegénység, a mellékvese elégtelenség, a családban halmozódó pajzsmirigy betegség és az idősebb életkor. Azt is fontos tudni, hogy ha T3-szintet szeretnénk vizsgálni, a vérvétel előtt bizonyos gyógyszereket el kell hagyni vagy számolni kell a hatásukkal, ezért a laborvizsgálatok előtt mindig szükséges az orvosi vizsgálat és iránymutatás.
Magas vagy alacsony a T3-szint?
Egyetlen laborértéket sem lehet önmagában elemezni, mindig az összkép az, amely elindíthat a diagnosztizálás útján.
– hangsúlyozza Bérczy doktornő. – Így tehát önmagában a normáltól eltérő T3 érték is csak gyanúkat vethet fel. A magas eredmény utalhat például pajzsmirigy túlműködésre, és nagyon ritkán pajzsmirigy daganatra is, bár ez utóbbi nem mindig okoz magas T3-szintet. Az alacsony T3-szint esetén elsősorban pajzsmirigy alulműködésre gondolunk, bár egy nagyon szigorú diéta is eredményezhet ilyen értéket. Természetesen ahhoz, hogy a pajzsmirigy állapotáról, működéséről jóval árnyaltabb képet kapjunk, más faktorokat is vizsgálnunk kell. A pajzsmirigy panel vizsgálat azt jelenti, hogy három vizsgálatot (TSH, szabad T4 és szabad T3) végeznek el a laboratóriumban, így teljes képet kaphat a pajzsmirigy-funkcióról. Sok esetben szükség lehet egy kibővített nagy pajzsmirigy panelre, melyben meghatározásra kerül az antiTPO, antiTG, TRAK (TSH receptor elleni antitest), illetve a reverzT3 is. Ezekre az eredményekre, a kikérdezésre és esetleg a pajzsmirigy ultrahang vizsgálat eredményére alapozva már pontos diagnózist tudunk felállítani.
Összegzés
- A T3 hormon a pajzsmirigy terméke, jelzi az alul- vagy felülműködést.
- Normál totál T3 érték 75-196 ng/dl, szabad T3 értéke 0,2-0,5 ng /dl.
- Több tényező befolyásolja a T3-szintet, például életkor, terhesség, betegségek.
- Fontos a laborvizsgálat előtti orvosi iránymutatás és a pajzsmirigy panel teljes körű vizsgálata.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Gyakran érez ólmos fáradtságot? Ilyen, amikor pajzsmirigyprobléma áll a háttérben