Ezeket látta már?

Göbök a pajzsmirigyen - féljek,vagy aggódjak?

pajzsmirigy göb rák hideg meleg

A pajzsmirigy göbök diagnózisa gyakran megrémiszti az embereket, hiszen félnek attól, hogy rosszindulatú daganattal küzdenek. Vajon tényleg van ok aggodalomra?

A pajzsmirigy göbök sok embernél kialakulhatnak, és bár elsőre aggasztónak tűnhetnek, a legtöbb esetben jóindulatúak és ártalmatlanok. Fontos azonban, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a tüneteket, és forduljunk orvoshoz, ha ilyen csomókat tapasztalunk, hiszen az orvosi vizsgálat segít meghatározni a göbök természetét, így kiderülhet, hogy jó-vagy rosszindulatú elváltozással nézünk szembe.

Mik azok a pajzsmirigy göbök?

A pajzsmirigy göbök jól körülhatárolható csomók a pajzsmirigyen. Ezek a képződmények meglehetősen gyakoriak, és a nők legalább 40%-ánál, illetve a férfiak 30%-ánál fordulnak elő. Bár a legtöbb göb jóindulatú, néhány közülük lehet rákos is, ezért fontos nagy figyelmet fordítani rájuk.

Hideg és meleg göbök

A pajzsmirigy göböknek két fő típusuk van: a hideg és a meleg göbök. Ezek az elnevezések az izotópos vizsgálat során kapott képre utalnak: a meleg göbök hormontermelő csomók, amelyek az izotópot dúsítják. Ezek az esetek rendkívül ritkán alakulnak át rosszindulatú daganattá.

A hideg göbök azonban nem dúsítják az izotópot és fontos nyomon követni őket, mert idővel rákossá válhatnak.

Érdemes tudni, hogy sok göbnek nincsenek észlelhető tünetei, így sokan talán észre sem veszik őket. Ám előfordulhat az is, hogy olyannyira megnőnek, hogy különböző problémákat okoznak.

Milyen tüneteket okozhatnak a pajzsmirigy göbök?

  • nyelési nehézség
  • gombócérzés a torokban
  • rekedtség
  • érezhető csomó vagy duzzanat a nyakban
  • pajzsmirigy hormontermelési zavar

Rákosak-e a pajzsmirigy göbök?

A pajzsmirigy göbök túlnyomó többsége – több mint 95% – jóindulatú, vagyis nem rákos. Ha az orvos aggódik (mert pl. hideg göb van jelen) a csomó rendszeres megfigyelését, hogy nyomon követését irányozhatja elő. Az ultrahangvizsgálat segíthet a csomó állapotának felmérésében, és megállapíthatja, hogy szükség van-e biopsziára, aspirációs citológiára.

Hogyan kezeljük a pajzsmirigyen lévő göböket?

Ha a göb kicsi, általában elegendő lehet a rendszeres megfigyelés. Amennyiben hormontermelési zavart okoz, úgy gyógyszeres kezelésre van szükség. He ez nem hozza meg a várt eredményt, úgy izotópos kezelés, vagy műtét is szóba jöhet. A terápia mindig a beteg állapotától és a jelentkező tünetektől függ. Ha a göb nyelési nehézségeket okoz, felmerül vagy rosszindulatú daganat van jelen, akkor műtéti beavatkozás szükséges.

Ezekben az esetekben nagyobb a rák esélye

  • hideg göb
  • gyorsan, folyamatosan nő a göb
  • 3cm-nél nagyobb göbök
  • környező nyirokcsomók duzzadtak

Mi a helyzet a pajzsmirigyrákkal?

Bár a rosszindulatú daganatok diagnózisa mindig aggasztó, a pajzsmirigyrák az egyik legjobban kezelhető rákfajta. Ilyenkor a sebészeti beavatkozásnak elsődleges szerepe van, melynek során gyakran az egész pajzsmirigyet eltávolítják. Ezt követően az esetek többségében izotópos terápia következik, amelynek célja, hogy teljes mértékben eltávolítsák az esetlegesen visszamaradt daganatos sejteket. A műtétet követően a betegnek élete végéig hormonterápiára lesz szüksége, a hiányzó pajzsmirigyhormonok pótlása érdekében. Kemoterápiára vagy sugárkezelésre nem minden esetben van szükség.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Figyelmeztet az endokrinológus: jó TSH mellett is lehet göb a pajzsmirigyén

Figyelmeztet az endokrinológus: jó TSH mellett is lehet göb a pajzsmirigyén

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

pajzsmirigy göb

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához