Ezeket látta már?

Ezért fázik állandóan az, aki kevés pajzsmirigy hormont termel

pajzsmirigy alulműködés, ellen fáradtság, fázás, hormonok

Ha még a jól befűtött lakásban is folyton betakarózik, akkor lehet, hogy pajzsmirigy alulműködéssel küzd.

Alulműködés esetén a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont ahhoz, hogy a feladatát megfelelően el tudja látni, ezért megjelennek a hiányállapot tünetei. De hogyan ismerhetjük fel?

A pajzsmirigy a nyak alsó részén elhelyezkedő, pillangó alakú szerv. Hormonjai számos alapvető életfunkcióhoz nélkülözhetetlenek, az agy, a test, az izmok és egyéb szervek normál működéséhez is szükségesek.

Bármilyen életkorban jelentkezhet a pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy-alulműködés nők körében gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál, ám életkor tekintetében nincs különbség: nemcsak felnőttkorban, hanem kisgyermekeknél és serdülőknél is megjelenhet.

Nem jó jel, ha folyton fázik

Az alulműködés miatt az egész szervezet működése – a keringés és az anyagcsere - is lelassul, a betegség legjellegzetesebb tünetei is emiatt jelentkeznek: hízás, fáradtság, hajhullás, zsibbadtság, bizsergés érzés a kezekben és hideg végtagok. A felsorolt tünetek hosszabb időn át, nem ritkán évek alatt alakulnak ki, a panaszok pedig olyan szerteágazóak, ami tovább nehezíti a diagnózist és a mielőbbi kezelést – magyarázza Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. Ha az említett tüneteket tapasztaljuk, vagy a családban előfordult már pajzsmirigybetegség, de meddőség és ismételt vetélések esetén is fontos a pajzsmirigy állapotát ellenőrizni!

Autoimmun betegség áll leggyakrabban a pajzsmirigy alulműködés mögött

A pajzsmirigy alulműködésnek több kiváltó oka lehet: a túl kevés jódfogyasztás, sugárkezelés, vagy a pajzsmirigy részleges, vagy teljes eltávolítása. A leggyakrabban azonban autoimmun folyamat figyelhető meg a háttérben, melynek során az immunrendszer nemcsak a kórokozókat, hanem az egészséges sejteket – ez esetben a pajzsmirigy sejtjeit - is elpusztítja. Ennek jól ismert formája a Hashimoto betegség is.

Pajzsmirigybeteg? Kövessen gluténmentes diétát!

Ezzel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a túl kevés jód mellett, gyakran épp a betegség megelőzése céljából adagolt, túl sok szervetlen jód bevitele felelős a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedésiért – figyelmeztet Balázs professzor. "A betegségre genetikailag fogékonyak számára a jód mind gyulladást, csökkent és túlműködést is kiválthat. A pajzsmirigy göbös megbetegedéseiben - akiknek túlműködő göbük van - súlyos túlműködés alakulhat ki. Mielőtt elkezdenék szedni, ezért feltétlen célszerű konzultálni endokrinológussal, nehogy gyulladás, esetleg túlműködés alakuljon ki."

Gyógyszerrel kezelhető a pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy alulműködés nem gyógyítható, de gyógyszerrel kezelhető. Jól beállított kezeléssel a beteg életminősége nagy mértékben javulni fog, és a hiányzó hormon pótlásával a kellemetlen tünetek is megszűnnek. Prof. Balázs Csaba elmondta, hogy a személyre szabott dózis beállítása hosszabb időt igénybe vehet.

"Nincs olyan általánosan javasolható dózis, ami mindenkinek beválik. A készítmény adagolása mindig egyéni, a beteg tüneteinek és vizsgálati eredményeinek függvényében történik. A gyógyszerek helyes adagolására ügyelni kell, mert a túl kevés hormonpótlás nem szünteti meg az alulműködés tüneteit, a túladagolással pedig az alulműködés könnyen túlműködésbe fordulhat."

Ez történhet, ha nem kezelteti az alulműködést

A pajzsmirigy alulműködést nem csak azért érdemes mielőbb kivizsgáltatni és kezelni, mert a tünetek jelentősen rontják az életminőséget. A csökkent hormonműködés egy másik szövődménye, hogy megnöveli a szívbetegségek kockázatát. A betegeknél ugyanis megemelkedik az LDL koleszterin mértéke, ez pedig károsítja az artériák egészségét, ezáltal növeli a szívbetegségek kialakulásának veszélyét.

Mit lehet tenni pajzsmirigy alulműködés ellen?

A hipotireózis hormonális betegség, kezelése általában élethosszig tartó hormonpótlással történik. Véglegesen nem gyógyítható, de megfelelő kontroll és kezelés mellett tünetmentesíthető. A kórkép nem befolyásolja az életkilátásokat, teljes élet élhető vele, a kezeletlen betegség viszont súlyos szövődményeket okozhat, akár életveszélyessé is válhat.

A pajzsmirigy alulműködés kezelése

A hipotireózis elsősorban a tiroxin hormon szintetikus változatával kezelik. A szükséges gyógyszermennyiség beállítása hosszabb időt is igénybe vehet, és szükség van a hormonszint rendszeres ellenőrzésére, mert túlműködés is felléphet a következő tünetekkel: heves szívdobogás, idegesség, álmatlanság, remegés, hasmenés.

A gyógyszert mindig reggel, éhgyomorra és kevés (1 pohár) vízzel kell bevenni, legalább fél órával étkezés előtt, ami elősegíti a felszívódását. Egyes gyógyszerek (pl. fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, szívgyógyszerek) befolyásolhatják a készítmény hatékonyságát, ezért ezeket minimum 1 óra eltelte után lehet bevenni. A várakozási időkről a betegtájékoztatókban található részletesebb információ.

A hipotireózis kezelése esetén fokozottan figyelni kell az életmódra: vannak ételek, amelyek negatívan hatnak a pajzsmirigyre (pl. glutén és a szója), és vannak, amelyek bizonyítottan hozzájárulnak a pajzsmirigy egészségéhez. Fontos a nyomelemek, ásványi anyagok fokozott bevitele és a rendszeres testmozgás is, a legtöbb esetben ezért szükség van diétás tanácsadásra és személyes edzésterv összeállítására a kezelés sikere érdekében.

Miért fázik, ha kevés a pajzsmirigy hormon?

A pajzsmirigy alulműködés azért okoz fázékonyságot, mert a pajzsmirigyhormonok alacsony szintje lelassítja az anyagcserét, ami kevesebb hőt termel a szervezetben. Ezen kívül ezek a hormonok szerepet játszanak a hőtermelés és a vérkeringés szabályozásában is. Ha a pajzsmirigyhormonok szintje alacsony, a sejtek kevesebb hőt termelnek, és a csökkent vérkeringés miatt a test kevésbé tudja fenntartani a megfelelő testhőmérsékletet. Az izomsejtek aktivitásának csökkenése szintén hozzájárul a hőtermelés csökkenéséhez, ami együtt okozza a fázékonyságot a hypothyreosisban szenvedők számára.

Összegezve

  • A pajzsmirigy alulműködése tünetei közé tartozik a fáradtság, hízás, hajhullás, bizsergés a kezekben, hideg végtagok és a fázékonyság.
  • Több kiváltó oka lehet, például a túl kevés jódfogyasztás, sugárkezelés, vagy autoimmun folyamat.
  • A pajzsmirigy alulműködése növeli a szívbetegségek kockázatát, mivel fokozza az LDL koleszterin mértékét.
  • A hipotireózis hormonális betegség, melyet élethosszig tartó hormonpótlással kezelnek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ilyen tünetekkel jelez a pajzsmirigy, ha gond van

Ilyen tünetekkel jelez a pajzsmirigy, ha gond van

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

pajzsmirigy alulműködés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához