Kisemberek, alacsony növés, törpeség
A képzőművészetben egy időben igen sok kisnövésű ember szerepelt… Az alacsony növés önmagában nem betegség, régebben 147 cm alatt definiáltak egy „mérethatárt”, de ennek nincsen értelme. A korábban törpenövésként jelölt betegség egy igen széles csoportot képez, amelybe kb. 200 különböző típus tartozik – ezek nagy része igen ritka. Az alacsony növés mintegy 70%-áért az achondroplasia nevű betegség a felelős.
Az orvosi szakirodalomban törpenövésnek, törpeségnek tartott csoport felosztása a küllemi megjelenés alapján, ill. aszerint is történik, hogy milyen kiváltó ok (ha ismert) áll a háttérben.
Küllemi megjelenés szerint:
- rövidebb felkar, combcsont
- rövidebb alkar, alsó lábszár
- rövidebb, kisebb kéz és lábfej
- minden végtag (általában) rövidebb
minden végtag (általában) rövidebb
Eredete szerint:
- porc eredetű (chondro-)
- csont eredetű (osteo-)
- gerinc eredetű (vertebro-)
- forma, alakulás (-plasia)
- növekedési zavar (-trophia)
növekedési zavar (-trophia)
Természetesen ez csak megközelítő csoportosítás. Ami szerint jobban megfogható az alacsony növekedés:
Gyermekkori váz- és izomrendszeri betegségek
Ezek vonatkozó csoportja az ún. osteo-chondro-dysplasiák (a fenti alapján: csont-porc-fejlődés rendellenességei)
Számos altípusa van genetika szerint is, nekünk itt legfontosabb a fent említett achondroplasiás törpeséget megjegyeznünk. Ebben a csoportban nem alacsony a magzati halálozás sem.
Csecsemőkorban végzett röntgendiagnosztikával a csontok (és porcok) fejlődési, növekedési rendellenességei jól diagnosztizálhatóak. Egyes esetekben megfontolják a sebészi beavatkozást (pl. csípőprotézis alkalmazása). Kezelése jelenleg ezentúl nem megoldott, gyógyszeres úton nem befolyásolható.
Társadalmi szervezetek segítik a kisemberek szocializációját, a családok számára pedig igen fontos a genetikai tanácsadás a terhesség vállalása előtt.
A hipofízis működészavara
A hipofízis, az agyalapi mirigy elülső lebenyének alulműködése miatt kialakuló (kórosan)lassú növekedés, arányos – hangsúlyozzuk, hogy arányos – alacsony testmérettel. Itt tehát a növekedési hormon (GH) hiánya húzódik meg a háttérben. Nemcsak a növekedés lassul, de a nemi érés is.
A diagnózis laboratóriumi értékeken (GH és IGF-frakció) alapul. Nemcsak genetikai oka lehet, hanem valamely szervrendszer betegsége (pl. szív-érrendszer, tüdő, vese, gyomor-bélrendszer stb.)
Kezelése szintetikus növekedési hormonnal történik, jó eredményekkel.