Ezeket látta már?

Hormonvizsgálat: mikor kell ellenőriztetni az FSH és az LH szintet?

hormon FSH LH vizsgálat

Az FSH és az LH hormon megfelelő szintje kiemelten fontos, elmondjuk, mikor jó, ha ellenőrizteti!

Dr. Koppány Viktória, a Buda Endokrinközpont endokrinológusa ezen hormon jelentőségét és zavarait ismerteti.

Az LH és az FSH szerepe

A gonadotropinoknak nevezett hormonok közé az LH-t és az FSH-t soroljuk, melyek részt vesznek a menstruációs ciklus szabályozásában. Egészséges esetben e két hormon egymással egyensúlyban van, és az ovuláció előtti időszakban az FSH-nak van nagyobb szerepe, míg utána az LH-nak. Az FSH a ciklus első felében ugyanis a peteérést hivatott támogatni (majd később a progeszteron kiválasztását), míg az LH a tüsző repedésében játszik fontos szerepet (LH csúcs), valamint a luteális fázisban a sárgatest fennmaradását teszi lehetővé.

Érdemes tudni, hogy nem csak a nőknél, hanem a férfiaknál is termelődik LH és FSH, viszont esetükben a spermiumok képződésére és minőségére vannak hatással, így e két hormon abnormális szintje minkét nemnél termékenységi problémákat okozhat.

A túl sok, illetve túl kevés FSH is bajt jelez

Férfiaknál az FSH értéke 1,5-12 IU/L, míg a nőknél a korai follikuláris fázisban 2,5-12 IU/L, follikuláris fázisban: 3,5-14 IU/L, ovuláció szakaszban 4,5-25 IU/L, a luteális fázisban pedig 1,7-8 IU/L. Nőknél az FSH vizsgálatát a ciklus 2-5. napján szokták elvégezni.

Emelkedett értéke olyan betegségekre és állapotokra hívhatja fel a figyelmet, mint a klimax, alacsony progeszteronszint, PCOS, IR, Schmidt-szindróma, petefészek/here daganat, és a kemoterápia/sugárkezelés (mely érintette a petefészkeket/heréket) esetén is magas lehet. Leggyakrabban meddőség esetén szokták ellenőrizni a szintjét, férfiaknál csökkent spermiumszám esetén.

Alacsony értéke főleg fogamzásgátló tabletta szedése során szokott lenni, de az agyalapi mirigy zavarára is felhívhatja a figyelmet, ezért érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát!

Mikor van szükség az FSH szintjének ellenőrzésére?

  • vérzészavarok
  • meddőség (női, férfi)
  • korai/kései pubertás, elhúzódó pubertás
  • klimax

Mikor indokolt teljeskörű hormonális kivizsgálás?

Mivel az FSH normálisnál eltérő értéke egészségügyi problémákra utal, így fontos az alapos utánajárás, mi is okozza a problémát, ugyanis a panasz legtöbbször egy tünet, mely valamilyen mögöttes kórra vagy állapotra hívja fel a figyelmet (pl. PCOS, korai klimax). Éppen ezért az FSH és az LH mellett egyéb hormoneredményekkel is tisztában kell lenni, hogy a pontos diagnózist fel lehessen állítani és a megfelelő terápiát el lehessen kezdeni.

Miket érdemes ellenőriztetni az FSH mellett?

  • LH
  • ösztradiol
  • progeszteron
  • tesztoszteron
  • vércukor, inzulin (0,60, 120 perces)
  • TSH, T3, T4
  • AMH
  • prolaktin

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Bőr alatti csomó: így lehet felismerni a nyirokrákot

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#daganat

Forrás: Budai Endokrinközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához