Ezeket látta már?

Hogyan gyógyítható az inzulinrezisztencia? Ezeket mindenképp tartsa be!

hogyan gyógyítható az inzulinrezisztencia kezelés

Az inzulinrezisztencia kezelése több pilléren nyugszik.

Az inzulinrezisztencia (IR) igen gyakori állapot manapság, mely elsősorban a fogamzókorúakat érinti. A kezelése kulcsfontosságú, hiszen megfelelő terápia nélkül könnyen 2-es típusú cukorbetegséggé nőheti ki magát, ráadásul igen kellemetlen és zavaró tüneteket eredményezhet.

Az IR tünetei

  • elhízás
  • menstruációs zavarok
  • meddőség/vetélések
  • éhségrohamok
  • étkezések utáni erős fáradtság
  • PCOS
  • alvászavarok
  • stressz

Érdemes megjegyezni, az IR gyakran tünetmentes!

Az inzulinrezisztencia kezelésének pillérei

Az IR terápiája 3 pilléren nyugszik, melyek mind igen fontosak a megfelelő eredmény eléréséhez.

Diéta

  • Az inzulinrezisztencia diétájának lényege, hogy olyan ételeket válasszunk, melyek nem emelik meg hirtelen a vércukorszintet. Éppen ezért fontos szerepet kapnak ekkor az alacsony glikémiás indexű ételek (ezek lassú felszívódásúak, így lassabban emelik meg a vércukorszintet). Ide tartoznak például a teljes kiőrlésű gabonák, a zöldségek, hüvelyesek.
  • A rostban gazdag ételek szintén jelentős szerepet kapnak az inzulinrezisztencia diétájában, mivel ezek segítenek a vércukorszint stabilizálásában és az inzulinérzékenység javításában, nem beszélve arról, hogy hosszan jóllakottságérzést is biztosítanak, így hozzájárulnak a fogyáshoz, mely szintén fontos momentum az IR kezelésében.
  • Amire még nagy hangsúlyt érdemes fektetni, az az egészséges zsírok beépítése (pl. olívaolaj,avokádó, az omega-3 zsírsavakban gazdag halak), valamint a fehérjék fogyasztása, mivel ezek lassítják a szénhidrátok felszívódását és segítenek a vércukorszint stabilizálásában. Így tehát bátran tegyen a tányérjára sovány húsokat, növényi fehérjéket (tofu), valamint az alacsony zsírtartalmú tejtermékeket.
  • Figyelmet kell fordítani még a megfelelő mennyiségű szénhidrátbevitelre is (általában 160 gramm, de a dietetikus mást is meghatározhat), valamint arra, hogy egy nap ötször étkezzünk (3 főétkezés, 2-3 kisebb étkezés).

Mozgás

Bizony, a mozgás ugyanolyan fontos az IR terápiájában, mint a diéta, így fontos, hogy erre is szánjon időt és energiát! Ezzel nemcsak a túlsúlytól szabadulhat meg, de csökkenti a vércukorszintet és fokozza az inzulinérzékenységet is. Javasolt hetente legalább 150 perc közepes intenzitású aerob tevékenységet végezni, ami mellé érdemes súlyzós gyakorlatokat is beépíteni (hetente legalább kétszer). Ez azért fontos, mert az izom egy olyan szervünk, mely képes közvetlenül felvenni a glükózt, méghozzá inzulin nélkül.

Gyógyszer

Amennyiben az értékek megkívánják, úgy a diéta és a mozgás mellett gyógyszeres kezelésre is szükség lehet, mellyel fokozható a sejtek inzulinérzékenysége. Erre a célra leggyakrabban metformint ajánlanak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Inzulinrezisztencia: ez a 3 tápanyag az endokrinológus orvos szerint is segíthet

Inzulinrezisztencia: ez a 3 tápanyag az endokrinológus orvos szerint is segíthet

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

inzulinrezisztencia

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához