Férfiaknál is előfordulhat tejcsorgás - ez az állapot okozhatja
Gondolta volna, hogy a férfiaknál is előfordulhat tejcsorgás? Igen, lehetséges!
A prolaktin leginkább a nők kapcsán kerül szóba, hiszen legfőbb szerepe a szoptatás támogatása, így szintje a várandósság során növekszik.
Igen ám, de terhesség nélkül nagy mennyisége komoly problémákat okozhat, nem csak a nőknél, de a férfiaknál is. Hogy mi válthatja ki a túltermelődését és milyen problémákat generálhat a magas prolaktin szint az erősebb nem képviselőinél, azt dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa mondta el.
Prolaktin- nem csak a tejtermelődésért felelős
Az agyalapi mirigy által termelt prolaktin legfontosabb szerepe a szoptatásban, a tejtermelésben van: hozzájárul a mellek növekedéséhez és fejlődéséhez, valamint a tejtermeléshez. Érdemes tudni, hogy ezen kívül más fontos funkciókat is ellát, hiszen hatást gyakorol a reproduktív rendszerre, befolyásolja a viselkedést, szabályozza az immunrendszert, valamint igen fontos szerepe van stresszhelyzetek esetén is, hiszen a stresszválasz magában foglalja a prolaktin felszabadulását is.
Termelődését az agyalapi mirigyből elsősorban a dopamin és az ösztrogén szabályozza. A dopamin korlátozza a prolaktin termelést, így minél több dopamin van a szervezetben, annál kevesebb prolaktin szabadul fel (emellett a prolaktin pedig fokozza a dopamin kiválasztódását). Az ösztrogén ezzel szemben növeli a prolaktin termelését és felszabadulását.
Amikor túl sok prolaktin
Amennyiben megemelkedett a prolaktin mennyisége, az sokszor komoly gondokat okozhat. Leggyakrabban a nők kapcsán kerül szóba a probléma, hiszen igen sok esetben ez áll a teherbeesési nehézségek mögött, ám a férfiaknál is kellemetlen panaszokat okozhat.
A férfiaknál a magas prolaktin szint tünetei a következők lehetnek:
· Megnagyobbodott, megduzzadt mellek
· Tejcsorgás
· Meddőség
· Alacsony nemi vágy
· Merevedési zavar
· Fejfájás
· A testszőrzet csökkenése
A prolaktin emelkedett szintje igen káros hatással van a férfiak reprodukciós képességére a GNRH-n keresztül, ugyanis ez a a luteinizáló hormon (LH) és a follikulus stimuláló hormon (FSH) termelését serkenti A GnRH kiválasztása pulzáló jellegű, ami LH-választ, így tesztoszteronszintézist vált ki. A prolaktin azonban gátolja ezt a folyamatot, ami pedig jelentős hatást gyakorol a spermatogenezisre, így a spermakép romlik.
Mi az oka a magas prolaktin szintnek?
A túl magas prolaktin szint legfőbb oka a krónikus stressz, mivel ez a hormon vezérli le a mindennapi kihívásokat, napirendünket. Előfordulhat azonban, hogy az agyalapi mirigy betegsége vagy bizonyos gyógyszerek, egyéb betegségek (pl. vesebetegség, pajzsmirigy- alulműködés, övsömör, vesebetegség) váltják ki a problémát.
Sokáig adenomának (ami egy jóindulatú daganat) tulajdonítottuk a prolaktin fokozott termelődését, ám valójában az ok a túl sok stressz, ami miatt az agyalapi mirigy a nagyobb hormontermelés szükségessége miatt kis göböt alkot- tette hozzá dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa.
Mit lehet tenni?
Hogy miként lehet csökkenteni a prolaktin mennyiségét, az a kiváltó októl függ. Amennyiben gyógyszer okozza a problémát, úgy annak abbahagyása, illetve más szerre való áttérése jelent megoldást. Fontos továbbá az olyan betegségek terápiája is, melyek magasabb prolaktin szintet eredményeznek. Az endokrinológus szerint a műtétre csak kevés esetben van szükség, ami a legtöbbet segíthet, az a stressz csökkentése (pontosabban a megfelelő stresszkezelés elsajátítása), amit, ha kell, gyógyszeres terápiával kell kiegészíteni.
Összegezve
- A prolaktin túltermelődése a férfiaknál is előfordulhat.
- A magas prolaktin szint tünetei lehetnek megnagyobbodott, megduzzadt mellek, tejcsorgás, meddőség, alacsony nemi vágy, merevedési zavar, fejfájás, testszőrzet csökkenése is.
- A túl magas prolaktin szint legfőbb oka a krónikus stressz.
- A prolaktin mennyiségének csökkentése attól függ, hogy mi váltotta ki a problémát.
Olvasta már?
- A BMI-kalkulátorunkat ide kattintva találja
- Ritka menstruáció: ilyen bajt jelez a nőgyógyász szerint
- Kimaradt a menstruációja, de nem várandós? Ez állhat a háttérben
- Miért nem garantálja a menstruáció a termékenységet
- Hízás klimax alatt? Ezt teheti ellene!
- Alig alszik néhány órát? Így befolyásolhatja a testsúlyát
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Új elmélet a migrén kialakulására: ez a prolaktin és a CGRP közös szerepe