Magas koleszterinszint - pajzsmirigybetegség jele is lehet
A pajzsmirigybetegségek hosszú ideig lappanghatnak, amire az egyértelmű panaszok megjelennek, ezért nagyon fontos odafigyelni testünk jelzéseire.
Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosának segítségével összegyűjtöttük a leggyakoribb tüneteket, melyek a pajzsmirigy rendellenes működésére utalhatnak.
Pajzsmirigy betegség: gyakoribb a nők között
A pajzsmirigy a nyelőcső két oldalán elhelyezkedő, pillangó alakú szerv. Két fontos hormont termel: a thyroxint és a trijód-thyronint, melyek az alapanyagcsere szabályozásának lévén, a szervezet valamennyi sejtjének működésére hatást gyakorolnak. Pajzsmirigy betegség több okból is jelentkezhet, kialakulásában fontos szerepet játszik az öröklött hajlam, bizonyos autoimmun betegségek, a fokozott stressz, életmódbeli tényezők épp úgy, mint bizonyos esetekben a túl kevés jód fogyasztás. A pajzsmirigy betegségei gyakran fordulnak elő nők körében, ennek egyik oka, hogy terhesség és szoptatás alatt megnő a szervezet jódszükséglete, illetve – különösen a fiús mamák esetében – hormonális tényezők is hozzájárulnak a szülés utáni pajzsmirigy-gyulladás kialakulásához.
1. Fáradtság vagy álmatlanság
Pajzsmirigy alulműködés esetén gyakori tünet, hogy napi 8-10 óra alvás után is fáradtan, erőtlenül ébred és ez az állapot az egész napunkat végig kíséri. Túlműködés esetén a nappali fáradtságérzet oka pedig ennek ellenkezője, az éjszakai álmatlanság lehet.
2. Súlyváltozások
Az alapanyagcsere szabályozása által a pajzsmirigy rendellenes működése testsúlyunkra is hatással van. Alulműködés esetén hízás jelentkezhet, a túlműködés pedig súlyvesztést okozhat.
3. Hangulati ingadozások
Idegesség, depresszió, vagy napjaink egyre gyakoribbá váló tünetegyüttese, a pánikbetegség is jelentkezhet a pajzsmirigy rendellenes működéséből adódóan.
Pajzsmirigyzavar betegkalauz: ezek a leggyakoribb kérdések, válaszok - kattintson!
4. A magas koleszterinszint intő jel lehet
Pajzsmirigy alulműködést jelezhet, ha az értékek rendszeres mozgás, diéta hatására sem csökkennek. Túlműködés mellett alacsony koleszterint szint jelentkezhet.
5. Családi örökség
A pajzsmirigy betegségek kialakulásában is fontos szerepet játszik az öröklött hajlam. Ha a családban korábban előfordult ilyen probléma, akkor fokozottan ügyeljen a tünetek korai felismerésére!
6. Menstruációs és termékenységi problémák
A korábbinál erősebb, elhúzódó menstruáció pajzsmirigy alulműködést jelezhet, míg a ritkábbá váló vérzések, a hosszabb ciklus túlműködésre utalhat. Gyakran a meddőség hátterében is pajzsmirigy probléma áll.
7. Bélpanaszok
A hasmenés és az irritábilis bél-szindróma okozója a pajzsmirigy túlműködése is lehet, míg a székrekedést alulműködés is kiválthatja.
8. Haj- és bőrproblémák
A pajzsmirigy betegségei a haj és a bőr állapotában is több elváltozást okozhatnak. Gyakori panasz a haj hullása, szárazzá, töredezetté válása. A bőr is szárazabb, érdesebb lehet.
9. Nyakfeszülés
A pajzsmirigy megnagyobbodásának következtében nyomást gyakorol a légcsőre és a nyelőcsőre egyaránt, így nyelési és légzési nehezítettség jelentkezhet. Előfordulhat időszakos rekedtség is.
10. Izom- és ízületi fájdalmak
A izmok és ízületek fájdalma mellett pajzsmirigybetegségre utalhatnak az ún. kéztőalagút szindróma tünetei is: az öreg-, a mutató- és a középső ujj bizonyos időközönként fellépő zsibbadtsága.
Összefoglalás
- A pajzsmirigy rendellenes működését jelezheti a fáradtság, a súlyváltozás és a hangulatingadozás.
- A hajhullás, száraz bőr és nyelési nehézségek is összefügghetnek a pajzsmirigy problémáival.
- Pajzsmirigy alul- vagy túlműködésre utalhatnak az alacsony vagy magas koleszterinszint.
- Öröklött hajlam, autoimmun betegségek, fokozott stressz és életmódbeli tényezők is szerepet játszhatnak a pajzsmirigy betegségeinek kialakulásában.
- Terhesség, szoptatás és hormonális változások is hozzájárulhatnak a pajzsmirigy betegségek kialakulásához.
Olvasta már?
- Ólmos fáradtságot érez napközben? Cukorbetegség jele is lehet
- Folyamatos, tartós fáradékonyság: ez a 4 betegség okozhatja
- Mi válthatja ki az állandó aluszékonyságot, fáradékonyságot?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!