Ezeket látta már?

Egy autoimmun pajzsmirigyzavart jelezhet a Merseburgi triásznak nevezett tünetegyüttes

autoimmun pajzsmirigyzavar merseburgi triász tünet

Hallott már a Merseburgi triászról? Cikkünkből kiderül, hogy milyen tünetek tartoznak ide.

Magyarországon számtalan ember küzd különböző pajzsmirigyzavarokkal, melyek közül autoimmun eredetűek is előfordulhatnak. Ilyen a pajzsmirigy alulműködéssel járó Hashimoto-betegség, valamint a túlműködéssel járó Graves-Basedow kór. Ez utóbbi során igen gyakori, amikor az állapotot az úgynevezett Merseburgi triásznak nevezett tünetegyüttes kíséri.

Ez a 3 tünet alkotja a Merseburgi triászt

A pajzsmirigy túlműködés jellemzője, hogy a túl sok pajzsmirigyhormon jelenléte miatt az anyagcsere felgyorsul. Ez olyan tünetekben nyilvánul meg a leggyakrabban, mint a normál étkezés melletti fogyás, menstruációs zavarok, gyakori széklet/hasmenés, szapora pulzus, magas vérnyomás, idegesség, alvászavarok, fokozott verejtékezés.

A pajzsmirigy túlműködés hátterében autoimmun folyamatok is állhatnak, melynek során az immunrendszer megtámadja a pajzsmirigyet és emiatt az a kelleténél több hormont termel. Ilyen a Graves-Basedow kór is. A benne szenvedő betegek 50 százaléka ekkor megtapasztalja a Merseburgi triász tünetegyüttest, mely a következőkből áll:

  • tachicardia (szapora szívverés)
  • kidülledő szemek (exophtalmus)
  • strúma (pajzsmirigy megnagyobbodás)

Ezeket a panaszokat nagyon fontos, hogy komolyan vegyük, mivel kezelés nélkül könnyen látászavarokhoz, illetve szívbetegséghez vezethet.

Mi okozza ekkor a szemek kidülledését?

A betegek kb. 40-60%-a tapasztalja ekkor a szemek kidülledését. Az állapot kialakulásában szerepet játszó autoimmun folyamat - például az interleukin-1 és az interleukin-6 túlzott termelődése- gyulladást és duzzanatot okozhat a szemgolyó mögötti szövetekben, ami miatt a szemgolyó kidülled. A kísérő tünetek közé tartozik az erős fejfájás, a szem mögötti nyomásérzés, a fényérzékenység, a kötőhártya-gyulladás, kettős látás szemzáródás zavara, illetve a szemszárazság. A probléma pszichés szorongást is okozhat.

Mit lehet ellene tenni?

Amennyiben a labor-és az ultrahang vizsgálatok során bebizonyosodik a Graves-Basedow-kór, úgy annak kezelése elsősorban gyógyszeres, de szükség lehet izotópos terápiára is. Az is előfordulhat, hogy az egész szervnek vagy egy részének az eltávolítását javasolja az orvos. Szerencsére pajzsmirigy nélkül is teljes életet lehet élni, ám ekkor az érintett élete végéig pajzsmirigy hormonpótlásra szorul. A Merseburgi triász tünetegyüttes fennállása esetén akár több szakorvos bevonására is szükség lehet (szemorvos, kardiológus).

Összegezve

  • Magyarországon sok ember küzd pajzsmirigyproblémákkal: ezek közé tartozik a Hashimoto-betegség és a Graves-Basedow kór is.
  • Graves-Basedow kór esetén gyakran jelentkezik a Merseburgi triász nevű tünetegyüttes.
  • Az autoimmun folyamatok is lehetnek a pajzsmirigy problémák hátterében
  • A Graves-Basedow-kór kezelése elsősorban gyógyszeres, de szükség lehet izotópos terápiára vagy műtéti beavatkozásra.
  • A Merseburgi triász esetén több szakorvos bevonására is szükség lehet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

A pajzsmirigy-túlműködés 9 hétköznapinak tűnő jele: a fokozott izzadás az egyik

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

pajzsmirigy túlműködés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához