Ezeket látta már?

Egész nap csak ásítozik? Ez a 7 ok áll a leggyakrabban a krónikus fáradtság hátterében

ásít, fáradt oka miért

Ha jól alszik, ennek ellenére napközben fáradtnak érzi magát, úgy érdemes utánajárni, mi is okozhatja a panaszt.

Igen kellemetlen az, ha egész nap csak ásítozik és nem képes a feladataira koncentrálni a fáradtságtól. Egyszer-egyszer ilyen mindenkivel előfordul, főleg akkor, ha éjszaka rosszul alszik. Ám, ha látszólag ok nélkül álmos napközben, ráadásul már hosszabb ideje tapasztalja, úgy érdemes felderíteni a mögöttes okokat.

Vashiány, vérszegénység

Ez az egyik leggyakoribb ok a fáradtság hátterében, hiszen ilyenkor nem képes megfelelő mennyiségű oxigén jutni a sejtekhez, szövetekhez, így a szervezet nem tud megfelelően működni. Az állapot vérvizsgálattal könnyen diagnosztizálható, ám azt fontos tudni, hogy a vashiány, vashiányos vérszegénység mindig csupán egy tünet, nem maga a betegség, így fontos, hogy kiderüljön, mi is vezetett a problémához! Lehet a hátterében ugyanis például gluténérzékenység, autoimmun betegség, rák, vesebetegség, rossz étkezés is.

Cukorbetegség

A sejtek az energiát adó glükózt inzulin jelenlétében tudják megkapni. Cukorbetegeknél azonban a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, vagy a sejtek érzéketlenek rá. Emiatt a glükóz nem képes beépülni, ami nagyfokú fáradtságot eredményez.

Pajzsmirigy alulműködés

Amennyiben a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, úgy az anyagcsere lelassul, melynek hatására az egész szervezet úgy működik, mintha fogyóban lenne benne az elem: a pulzus, vérnyomás csökkenhet, álmosabbá, fáradékonyabbá válhatunk, túlsúly alakulhat ki és székrekedés léphet fel. Szerencsére hormonpótlással az esetek többségében a tünetek javulnak, sőt, meg is szűnhetnek.

Szívbetegség

Szívelégtelenség esetén a szív nem képes hatékonyan pumpálni a vért, így csökken a szervek és szövetek vérellátása, ami fáradtságot és kimerültséget eredményezhet. Emellett a fellépő túlzott folyadék-visszatartás is generálhatja a problémát.

Alvási apnoe

Bár rossz alvást eredményez, ám van, az érintetteknek fel sem tűnik az alvási apnoe, csakis akkor, ha valaki felhívja az éjszakai horkolására a figyelmet. Az ismételt megébredések ugyanis ellehetetlenítik a pihentető alvást , ami nappali álmosságot, fáradtságot és ingerlékenységet von maga után. Nagyon gyakori, amikor ez a legfőbb tünete az állapotnak.

Vesebetegség

A vesefunkciók károsodása a méreganyagok felhalmozódásához vezethet, ami fáradtságot, gyengeséget okozhat és megnehezítheti a koncentrációt. A vesebetegség szövődménye a vérszegénység is lehet, amely még jobban súlyosbíthatja a panaszokat.

Autoimmun betegségek

Az autoimmun betegségek egyik tünete lehet a nagyfokú fáradtság, mivel az immunrendszer reakciója miatt a citokinek - melyek a kórokozók elleni támadás koordinálásáért felelősek- , száma megemelkedik, ami gyulladást és fáradtságot okoz.

Összefoglalva

  • Rossz alvás okozza a leggyakrabban a napközben tapasztalt fáradtságot és álmosságot.
  • Vashiány és vashiányos vérszegénység is lehet a hátterében, de fontos kideríteni az okot.
  • Cukorbetegség, pajzsmirigy problémák, szívelégtelenség is okozhatnak fáradtságot.
  • Alvási apnoe is lehet a probléma forrása, gyakran észrevétlenül.
  • Veseproblémák és autoimmun betegségek is okozhatnak fáradtságot és gyengeséget.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez a vashiány 8 kevésbé ismert tünete - csak kevesen tudnak róluk

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fáradtság

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához