Ezeket látta már?

Alacsony AMH érték - ezek az állapotok okozhatják

magas AMH oka miért oka petefészek

Az AMH értéke fontos mutatója a petefészek működésének, így csökkent mennyisége menopauza előtt komolyabb problémákat jelezhet.

Az AMH hormon már a magzati korban is fontos szerepet játszik, mivel segíti a csecsemő reproduktív szerveinek fejlődését, ám a későbbi életben is lényeges feladatokat tölt be, főleg a termékenységben. Mennyisége nemtől és életkortól függően is változik.

Az AMH szint mérése gyakran alkalmazott vizsgálat IVF-kor (lombik bébi) és meddőség esetén.

Lássuk, milyen esetekben utal kóros állapotokra csökkent menyisége.

Mi az az AMH?

Az AMH (anti-Müllerian hormon) a petefészek - és kisebb mennyiségben a herék- által termelt hormon. Még az érés előtt álló petesejtek termelik, így előre jelzik a jövőben termelődő petesejtek mennyiségét. Éppen ezért igen fontos szerepet játszik a reproduktív egészségben és a petefészek tartalékának értékelésében.

Egészséges, fogamzóképes korú nőknél a normál szintű AMH szint azt jelenti, hogy a petefészkekben megfelelő petesejt-készlet van jelen, így az illető termékeny. Az öregedésével azonban a petesejtek száma csökken, ami az AMH szintjének apadását okozza.

A nőknél az AMH szintje pubertáskorban kezd emelkedni, és kb. 25 éves korban a legmagasabb. Utána a mennyisége folyamatosan csökken és a menopauza során már nincs jelen kimutatható mennyiségben.

Mit jelent, a túl alacsony AMH szint?

A normál AMH szint 1,5-4 ng/ml közé tehető. Ha ennél alacsonyabb, az azt jelzi, hogy egyre kevesebb a petesejt, vagyis petefészek kezd kimerülni. Ez lehet (korai) menopauza jele is, mely akár már 30-35 éves korban megkezdődhet.

Az alacsony szint különböző okokra vezethető vissza. Ezek közé tartoznak a következők:

  1. Korai petefészek-kimerülés: az alacsony AMH szint gyakran azt jelzi, hogy a petefészkek korábban kimerültek. Ez lehet genetikai vagy autoimmun eredetű is.
  2. Kemoterápia, sugárkezelés: bizonyos rákellenes kezelések, például a kemoterápia és a sugárkezelés komoly hatást gyakorolhatnak a petefészkek működésére, így nem ritka, amikor ezen kezelések alacsony AMH szintet eredményez.
  3. Műtét, sérülés: bizonyos petefészekműtétek (pl. ciszták eltávolítása) vagy a szerv sérülései esetén szintén alacsonyabb lehet az AMH szintje.
  4. Autoimmun betegségek, genetikai rendellenességek: néhány autoimmun betegség, például autoimmun pajzsmirigybetegségek (pl. Hashimoto-thyreoiditis) is okozhatnak alacsony AMH szintet, ami a pajzsmirigy-peroxidáz antitestek jelenlétének tudható be. Ezen kívül bizonyos genetikai rendellenességek (például Turner-szindróma) is összefüggésbe hozhatók a csökkent AMH szinttel.

Milyen tünetek esetén gyanakodjon alacsony AMH szintre?

  • menstruációs zavarok
  • meddőség
  • menopauzára utaló panaszok (hőhullámok, alvászavar, fokozott verejtékezés, idegesség, hüvelyszárazság)

Összegezve

  • AMH hormon fontos mutatója a petefészek petesejt-tartalékainak
  • Az AMH szint mérése gyakran alkalmazott vizsgálat IVF-kor és a meddőség esetén.
  • Az AMH szintje nőknél pubertáskorban kezd emelkedni, majd 25 éves kor körül a legmagasabb.
  • Alacsony AMH szint oka lehet például korai petefészek-kimerülés, kemoterápia, autoimmun betegségek vagy genetikai rendellenességek.
  • A normál AMH szint 1,5-4 ng/ml között van.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Meddőség: 5 hormonális probléma, ami befolyásolhatja a termékenységet

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

termékenység

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához