Így befolyásolja a szelén pajzsmirigyünk egészségét
A szelén nélkülözhetetlen a pajzsmirigy működéséhez és jelentős szerepet játszik a pajzsmirigyhormonok anyagcseréjében is.
Azoknál, akik nem jutnak elegendő szelénhez, pajzsmirigy-problémák, például pajzsmiriggyulladás, pajzsmirigy alulműködés és Graves-Basedow kór alakulhat ki. A szervezetünk nem termel szelént, ezért csak élelmiszerrel és/vagy étrend-kiegészítőkkel juthatunk hozzá.
A szelén hatása a pajzsmirigyre
Felnőtteknél a pajzsmirigyben van a legmagasabb szelénkoncentráció a szervezetben. Ez az ásványi anyag kulcsszerepet játszik a pajzsmirigy pajzsmirigyhormon-termelő képességében. A szelénhiány számos pajzsmirigy-problémával jár:
- pajzsmirigy alulműködés
- autoimmun Hashimoto thyreoiditis (krónikus pajzsmirigygyulladás)
- megnagyobbodott pajzsmirigy (golyva)
- pajzsmirigy rák
- Graves-Basedow kór
A jód a pajzsmirigyhormon építőköve és kulcsfontosságú összetevője. A jódnak szelénre van szüksége ahhoz, hogy megfelelően szintetizálódjon pajzsmirigyhormonná.
A megfelelő mennyiségű szelén az étrendben létfontosságú nemcsak a pajzsmirigy-betegségek megelőzésében, hanem általános egészségi állapotában is. A szelén fontos a reprodukcióhoz és a DNS-szintézishez. Ezenkívül segít megvédeni a szervezetet a fertőzésektől és az oxidatív stressz okozta károsodásoktól.
A szelénpótlás előnyei
Számos kutatás kimutatott összefüggéseket a szelénpótlás, valamint a pajzsmirigy és az immunrendszer működése között. Például:
- a szelén kiegészítése csökkenti a pajzsmirigy-peroxidáz antitestek (TPO) szintjét és a hypothyreosis tüneteinek súlyosságát
- egyes tanulmányok szerint az enyhe vagy közepesen súlyos pajzsmirigy-szembetegségben (Graves-orbitopathiában) szenvedő betegek szelén-kiegészítőkkel történő kezelése javította az életminőséget és a szem egészségét. A szelén-kiegészítők a tünetek lassabb progressziójához is társultak.
- még azoknál is, akiknek nincs szelénhiányuk, a szelén-kiegészítők jelentős hatással vannak az immunrendszerre. Növelhetik az aktivált T-sejtek termelését és a természetes ölősejtek aktivitását. Mindkettő elősegíti a betegségekkel, daganatokkal és fertőzésekkel szembeni immunválaszt.
Hashimoto pajzsmirigygyulladás
Egy 2016-os tanulmány a szelénpótlás hatását elemezte a Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek pajzsmirigy-antitest-szintjére. A vizsgálat mind a pajzsmirigy-peroxidáz (TPOAb), mind a tiroglobulin (TgAb) antitestszintjét értékelte három, hat és 12 hónapos szelénpótlás után.
Az alanyokat két csoportra osztották:
- Hashimoto-betegek, akik levotiroxin pajzsmirigyhormon-pótló kezelésben részesülnek
- Újonnan diagnosztizált betegek, akik nem kaptak pajzsmirigyhormon-pótlást
A levotiroxinnal kezelteknél a szelénpótlás szignifikánsan alacsonyabb TPOAb-szintet eredményezett három hónap után. Ezek a szintek hat hónap és 12 hónap után tovább csökkentek. A TgAb szintek nem csökkentek a 12 hónapig.
A kezeletlen Hashimoto-csoportban a szelénpótlás a TPOAb-szint csökkenését eredményezte három hónap után, de hat vagy 12 hónap után nem. A TgAb három hónap alatt csökkent, de hat vagy 12 hónapos korban nem.
Szelén hiány
Míg a hiánybetegség kialakulása a legtöbb embernél meglehetősen alacsony, ám néhány embernél nagyobb a kockázat. A szelénhiány kialakulásának kockázati tényezői közé tartozik:
- bélrendszeri, emésztési vagy felszívódási problémák, mint például a Crohn-betegség
- gyomor bypass műtét után
- szelénhiányos talajú területen él
- vesedialízis alatt
- humán immunhiány vírus (HIV)
Számos tünet utalhat a szelénhiányra
Ezek a leggyakoribbak:
- meddőség
- hajhullás
- indokolatlan fáradtság
- hízás
- csökkent immunrendszer, gyakori megbetegedések
- gondolkodási és/vagy koncentrálási nehézség
Természetesen érdemes megjegyezni, hogy ezek egy része átfedésben van a pajzsmirigybetegség tüneteivel. Szelénszint vérvizsgálattal mérhető, az egészséges vér szelénszintje 8 mikrogramm (μg)/dl vagy magasabb. Ez nem rutinvizsgálat, csak szelénhiány vagy toxicitás gyanúja esetén végzik el.
A pajzsmirigy-betegség kockázatának csökkentése
A szelén természetesen megtalálható egyes ételekben, amelyeket elfogyasztunk és a szelén étrend-kiegészítőként is fogyasztható. A szelénnek két formája van:
- szerves (szelenometionin és szelenocisztein)
- és szervetlen (szelenát és szelenit).
Mindkét forma jó forrás, de a kutatások kimutatták, hogy a szelén szerves formájának kiegészítéseként való használata hatékonyabb lehet. Ennek az az oka, hogy szervezetünk a szerves szelén több mint 90%-át hasznosítja, de a szervetlen szelénnek csak körülbelül 50%-át.
Magas szeléntartalmú élelmiszerek
- bizonyos olajos magvak (paradió, napraforgómag, kesudió);
- hal (tonhal, szardínia, lazac, stb.);
- kagyló és garnélarák;
- hús (a szelén az állatok izmaiban raktározódik);
- tojás, tej, joghurt, sajt;
- barna rizs, zab;
- gomba;
- spenót, lencse;
- banán.
Napi szelén ajánlások
- 75 μg felnőtt férfiak és
- 60 μg felnőtt nők esetén.
Változatos étrend tartása mellett az esetek nagy részében nincs szükség a szelén pótlására. Szelénhiány nagyon ritkán alakul ki, túlfogyasztásból eredő panaszok pedig még ritkábban.
Szelén toxicitás
Míg a szelén alacsony szintje is ártalmas, a túl magas szint idővel szelénmérgezést okozhat. A tünetek a következők:
- lehelet fokhagyma illatú
- fémes íz a szájban
- haj- és körömhullás vagy törékenység
- hányinger
- bőrkiütések
- hasmenés
- bőrelváltozások
- fáradtság
- ingerlékenység
- idegrendszeri rendellenességek
Különösen a paradióval legyünk óvatosak. A paradió 90 μg szelént tartalmaz diónként. Ez azt jelenti, hogy szelénmérgezést válthat ki, ha túl sokat eszünk belőle.
Előnyök és kockázatok
A kutatások ellenére a nemzetközi irányelvekben még mindig nincs hivatalos ajánlás az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedő betegek szelénpótlással történő kezelésére. A pajzsmirigybetegségben szenvedők és alacsony szelénszintűek számára a pótlás előnyös lehet. Azoknál azonban, akiknek a szelénszintje normális vagy magas, a kiegészítés azonban toxicitást okozhat.
Összegezve
- A szelén fontos a pajzsmirigy működéséhez és a pajzsmirigyhormonok anyagcseréjéhez.
- A szelénhiány okozhat pajzsmirigy-problémákat, mint például a pajzsmiriggyulladást vagy a pajzsmirigy alulműködést.
- A szelénnek kulcsszerepe van a pajzsmirigyhormonok termelésében.
- A szelén pótlása csökkentheti a pajzsmirigy-antitest szintjét Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegeknél.
- A túl magas szelénszint szelénmérgezést okozhat, különösen a paradió fogyasztása esetén.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Memóriaprobléma: nem csak demencia okozhatja
Források:
- Ventura M, Melo M, Carrilho F. Selenium and thyroid disease: from pathophysiology to treatment. Int J Endocrinol. 2017;2017:1297658. doi:10.1155/2017/1297658
- Santos LR, Neves C, Melo M, Soares P. Selenium and selenoproteins in immune mediated thyroid disorders. Diagnostics. 2018;8(4):70. doi:10.3390/diagnostics8040070
- Wichman J, Winther KH, Bonnema SJ, Hegedus L. Selenium supplementation significantly reduces thyroid autoantibody levels in patients with chronic autoimmune thyroiditis: a systematic review and meta-analysis. Thyroid. 2016;26(12):1681–1692. doi:10.1089/thy.2016.0256
- National Institutes of Health. Selenium: fact sheet for professionals.
- National Library of Medicine. Food and nutrition board, institute of medicine-national academy of sciences dietary reference intakes: Recommended intakes for individuals.